Mégis jobb idősebben szülni
Az idősebb anyák gyermekei egészségesebbek, magasabbak és tanultabbak, mint a fiatal anyák gyermekei, vagyis sok szempontból megéri később szülni. A Max Planck Intézet kutatóinak e legfrissebb megállapítása némiképp ellentmond azoknak az eddig megismert tanulmányoknak, melyek elsősorban a veszélyekre hívták fel a figyelmet a későn szülés kapcsán.
Eddig azt hallottuk, hogy az idős anyák gyermekeinél megnő a Down-szindróma, az Alzheimer-kór, a magas vérnyomás és a cukorbetegség kockázata. Most úgy tűnik, hogy a veszélyek mellett előnyökkel is jár, ha valaki halogatja a gyermekvállalást.
A kutatás során olyan szempontokra hívták fel a figyelmet a szakemberek, miszerint a kor előrehaladtával az anya társadalmi helyzete, környezete sok változáson megy át, amelyek mind pozitívan hathatnak a születendő gyermekre, hiszen ezeknek köszönhetően jobb, kiegyensúlyozottabb környezetbe tud születni.
Egy 1950-ben született nő például ha húszévesen szülte gyermekét, akkor az 1970-ben jött világra, ha azonban ugyanez a nő negyvenévesen szült volna, akkor a gyermeke 1990-ben született volna, és már jóval több lehetősége lett volna főiskolára vagy egyetemre mennie.
Myrskylä és munkatársai több mint 1,5 millió svéd férfit és nőt kísértek figyelemmel, akik 1960 és 1991 között születtek. A szakemberek számba vették, kit hány évesen hozott világra az édesanyja, ki milyen magas, fizikailag mennyire fitt, milyen jegyei voltak az iskolában.
Az eredmények azt mutatták, hogy azoknak az anyáknak a gyermekei, akik halogatták a szülést, akár még negyven éves koruk utánig is, magasabbak voltak, jobban teljesítettek a középiskolában, és nagyobb arányban tanultak tovább egyetemen. Még testvérek esetében is azt látták – ahol a genetikai tényezők tekintetében nem voltak különbségek –, hogy ahol évtizednyi korkülönbségek voltak, ott a fiatalabbak számos tekintetben jobb esélyekkel indultak, mint az idősebb testvéreik.
Myrskylä szerint fontos lenne, hogy a gyermekvállalásra készülő szülők figyelmét ne csak a kockázatokra hívják fel a késői gyermekvállalás kapcsán, hanem arra is, hogy bizony számos előnye is lehet annak, ha valaki akár negyven éves kora utánra halasztja a szülést.
A vizsgálatot Mikko Myrskylä, a Max Planck Intézet igazgatója és csapata végezte, és az eredményekről a Population and Development Review című lapban olvashatnak részletesebben is az érdeklődők.