Hajrá, facebookozó nagyik!

Nem igaz, hogy a nyugdíjasok nem szeretnék megtanulni a világháló használatát, nem szeretnének emailezni, facebookozni, twitterezni vagy chatelni. A közösségi háló használata segíti a magányérzet csökkenését, ami jobb mentális és fizikai egészséget jósol. A világhálót használók elégedettebbek az életükkel, kevesebb depresszív tünetet mutatnak.

Ezt állapította meg a Michigan Állami Egyetem kutatója, William Chopik, szemben az előző kutatással, amely szerint a nyugdíjas korúak nem akarnak lépést tartani a technikai fejlődéssel, nem szeretnének új dolgokat tanulni.

A közvélekedéssel ellentétben az idősebbek élvezik a közösségi hálót: az emailt, a Facebookot és a többi formáját az online kapcsolattartásnak, mert így nem érzik magányosnak magukat.

Chopik szerint a közösségi háló használata révén az idősebbek egészségi állapota – a saját bevallásuk szerint – javult, kevesebb körükben a krónikus betegség és kevesebb a depresszív tünet.

Az idősebbek véleménye az, hogy a közösségi háló haszna jóval felülmúlja a költségeit és a vele járó problémákat – magyarázza Chopic.

Országosan reprezentatív mintán vizsgálták a kérdést, hatszáz résztvevővel, akiknek átlag életkora 68 év volt. Az előző kutatás elég sötét képet festett az idősek közösségi háló használatáról, megosztottnak mutatva a társadalmat: az idősek sem nem akarják, sem nem tudják használni az online kapcsolattartás lehetőségeit, nincs kedvük alkalmazkodni a változó időhöz.

Chopic szerint most a kutatás résztvevőinek 95 százaléka úgy nyilatkozott, hogy eléggé elégedett vagy nagyon elégedett az online lehetőségekkel, 72 százaléka pedig nem zárkózik el attól, hogy megtanulja egy új technika kezelését.

Az előző évek tapasztalataival ellentétben az idősebb emberek nagy része használja a világhálót, hogy megtartsa közösségi kapcsolatait, és hogy könnyebbé tegye az életét. Igazság szerint van az idős népességnek egy olyan része, amely ugyanolyan gyakorisággal használja a hálót, mint a fiatalok.

A közösségi háló használata segíti a magányérzet csökkenését, ami viszont jobb mentális és fizikai egészséget jósol. Azok a résztvevők, akik használják a világhálót, sokkal elégedettebbek az életükkel, és kevesebb depresszív tünetet mutatnak, kevesebb krónikus betegséggel rendelkeznek.

A közösségi háló használata és a fizikai és lelki egészség kapcsolata minden esetben a magányérzet csökkenésére vezethető vissza – állapította meg Chopik. Tudjuk, hogy a más emberekkel való kapcsolat erős meghatározója a fizikális egészségnek és jóllétnek, és a közösségi háló alkalmas arra, hogy betöltse ezt a feladatot.