Akár betegre is aggódhatjuk magunkat
Akik folyamatosan a szívük egészségi állapota miatt aggódnak, azok nagyobb eséllyel szenvednek el életük során valódi szívrohamot, mint kevésbé nyugtalan embertársaik – ezt állítja egy norvég tanulmány. A felmérés ideje alatt érdekes módon a szívproblémák kétszer olyan gyakran fordultak elő azoknál, akik az „aggodalmaskodó” csoportba tartoztak.
A fenti eredményhez több mint 7000 ember részvétele segítette hozzá a norvég Hordaland megye egészségügyi kutatócsoportját. A résztvevők 1953 és 1957 között születtek, és előzőleg nem volt szívproblémájuk, arra hajlamosító betegségük vagy pozitív családi anamnézisük. Különböző fizikai vizsgálatokon kellett részt venniük és kitölteniük két kérdőívet életstílusukkal, egészségükkel és iskolázottsági szintjükkel kapcsolatban.
A résztvevőket egészségügyi aggodalmaik alapján is felosztották, 700-an tartoztak abba a csoportba, akiket sokat foglalkoztat, milyen betegségek várnak rájuk a jövőben. Az összes résztvevő 3%-ánál alakult ki mellkasi fájdalom, vagy szívroham a vizsgálati időszak alatt. Érdekes módon a szívproblémák kétszer olyan gyakran fordultak elő azoknál, akik az „aggodalmaskodó” csoportba tartoztak.
Dr. Line Iden Berge, a norvég Bergen Egyetem pszichiátere és a kutatás egyik vezetője szerint azok az emberek, akik egészségi állapotuk miatt sokat nyugtalankodnak, minden egyéb rizikófaktorral egybevetve, 70%-kal nagyobb eséllyel néznek szembe szívbetegségek kialakulásával. Ráadásul már az egészséggel kapcsolatos aggodalom viszonylag ártalmatlan mértékű megjelenése is nagyban megemeli ezt a kockázatot.
Dr. Stacey Rosen, a northwelli Nők Egészségéért Katz Institute alelnöke szerint ez az összefüggés kritikus pontja a szívbeteg emberekhez való hozzáállásnak. Eddig ezeket a gyakori szívpanaszokkal jelentkező, de még nem szívbeteg embereket az orvosok nem vették elég komolyan, és néhány vizsgálatot követően egy „Nyugodjon meg, minden rendben van a szívével” mondattal hazaküldték. Pedig ezeknek az embereknek a fizikai vizsgálatok mellett egy pszichológiai kivizsgálásra is szükségük lenne, bizonyos esetekben akár gyógyszeres kezelésre is, amivel jelentősen csökkenthető lenne a későbbi súlyos szívproblémák kialakulási valószínűsége.