Hogyan válthatjuk valóra a terveket?

Szilveszterkor évről évre sokan elhatározzuk, hogy változtatunk életünkön. Régi terheinket nem akarjuk magunkkal vinni az új évbe, ezért január 1-jét fordulópontnak tekintjük: mostantól felhagyunk rossz szokásainkkal. Okos felkészüléssel mindezt sikeresebben elérhetjük.

Felmérések szerint minden harmadik ember megfogad valamit az újesztendő küszöbén. A leggyakoribb fogadalmak: abbahagyom a dohányzást, végre lefogyok, kevesebb alkoholt iszom, több zöldséget és gyümölcsöt eszem, mérséklem kisebb káros szenvedélyeimet, odafigyelek a stressz elkerülésére, többet alszom, többet mozgok, nagyobb odafigyeléssel ápolom baráti kapcsolataimat. Fogadalmainkat azonban nehéz megvalósítani és megtartani, hiszen a változás-változtatás nem megy könnyen.

Kifogás mindig akad…

Ismeretes, hogy sok jó elhatározás megvalósítása január első hétvégéjét sem éri meg. Kevesebb, mint egy hónap elteltével az emberek 72%-a már fel is adja fogadalmait. A kudarc okaiként a következőket sorolják fel: az akaraterő hiánya, időhiány, kevés pénz – és az a beismerés, hogy fogadalmai valójában nem a saját elhatározásai voltak.

A kudarc valójában a nem megfelelő mentális felkészülésre vezethető vissza, állítja dr. Wolf Barth, mentálhigiénés szakember, tréner. Fogadalmainkat azért nem tudjuk megvalósítani, mert nem rendelkeztünk kellő motivációval, mert nem valós elhatározás született. Lehet, hogy túl magasra tettük a mércét, és a kitűzött célok valójában nem a saját céljaink voltak. A megvalósulás gátját jelentheti az is, ha a kívánt eredményekről nincs pontos elképzelésünk, illetve nem vizualizáljuk azokat. Ugyanígy kudarchoz vezet, ha a célok elérésének módja nem volt teljesen tiszta, illetve nem pontosan terveztük meg a célt. 

Mit is akarok? – támpontok a döntéshez

A kellő szellemi felkészülés segít elhatározásaink sikeres megvalósításában. Próbáljuk meg a következőket:

1. Változtassunk szemléletmódunkon!

Mit fogadna meg, ha pontosan tudná, hogy már csak egy év van hátra az életéből? A legtöbb ember e kiélezett kérdésfeltevés által képes változtatni szemléletmódján, elhatározásai azonnal új dimenzióba kerülnek. Tartsa szem előtt ön is a következő kérdéseket:

– Mi az, ami valóban fontos nekem?

– Mit akarok valójában?

– Milyen dolgokkal foglalkozom szívesen?

– Mely dolgok rabolják el az időmet anélkül, hogy azok bármit is jelentenének vagy adnának nekem?

2. Motiváljuk magunkat gondolataik ellenőrzése segítségével!

– Bízzon gondolaterejének erősségében. Gondolja át, milyen pozitív hatást gyakorol az elhatározás testére, lelkére és szellemére, egész életminőségére.

– Foglalja írásba fogadalmát olyan konkrétan és követhető, ellenőrizhető módon, amennyire csak lehetséges.

– Uralja gondolatait, és hozzon egyértelmű döntést elhatározásáról.

– Ossza meg elhatározását társával vagy a barátaival, és kérjen tőlük támogatást, ellenőrzést.

3. Vizualizáljon és tervezzen!

– Képzelje el pontosan és írja is le részletesen, milyen változást tekintene teljes sikernek.

– Határozza meg, mit akar elhagyni, és vizualizálja elsősorban azt, amit helyette tenni szándékozik.

– Nehéz és komplex elhatározásoknál az a legjobb, ha részcélokat tűz maga elé.

– Vizualizálja és tervezze is meg pontosan, hogyan jár majd el, ha kísértések érik vagy akadályok merülnek fel.

– Visszaeséseknél ne hagyja eltéríteni magát célkitűzéseitől!

– Állapítsa meg, milyen jutalmat kap önmaga leküzdéséért és a sikerért.

Ha úgy érzi, nem képes egyedül változtatni az életén, akkor forduljon bizalommal szakemberekhez. Hozzon egyértelmű döntést: a jövő évet élete legjobb évévé teszi! Gondolja végig többször az életét, az álmait és a céljait – és ne csak az év utolsó napján tegye ezt, hanem szilveszter után is…

(Forrás: Mentale Vorbereitung und die Vorsätze für das neue Jahr, németből fordította: Mészáros Csilla)