Kertünk egészsége (1.)
Az egészséges kert mindig az egészséges talajjal kezdődik, és ennek megőrzéséhez, megtartásához segítséget nyújt a talajtakarás. Próbáljuk ki a szerves vagy a szervetlen mulcsot!
A kertben elterített mulcs mutatósabbá teszi a kertet, és segít egészségesen tartani a talajt. Mulcsozással csökkenthetjük az öntözésre, permetezésre, gyomlálásra szánt időt is.
A mulcsozás előnyei:
- segít mérsékelni a talaj hőmérsékletét
- serkenti az elvetett zöldségek növekedését
- száraz időben visszatartja a nedvességet, így kevesebbet kell öntözni
- csökkenti a gyomfejlődést
- a természetes mulcsok javíthatják a talaj szerkezetét
- amikor a mulcs lebomlik, táplálja a talajt
- színével és egyöntetűségével szépíti a környezetet
- segít megvédeni a fákat és bokrokat a fűnyíróktól
Milyen mulcsot válasszunk?
A talajtakaró lehet szerves vagy szervetlen. A szerves anyagú mulcs természetes anyagokból, fakéregből, forgácsból, lombból, tűlevelekből, fűnyesedékből készül. A szervetlen anyagú mulcs lehet murva, kavics, fekete műanyag vagy geotextília.
A kert számára a szerves mulcs a leghasznosabb, mivel elbomlása során szerves anyagot juttat a talajba, javítja azt. Segíti a giliszták és egyéb hasznos talajlakók fejlődését is, amelyek javítják a talajszerkezetet és segítik a növények tápanyagfelvételét.
A szerves mulcs ráadásul még olcsóbb is. Vannak olyan parkok, sportpályák, ahonnan ingyen elvihető a faforgács vagy -kéreg. Hátránya, hogy idővel elbomlik, ezért néhány évente újra kell teríteni.
Bár a szervetlen eredetű talajtakaró nem jelent annyi előnyt a kert számára, mint a szerves, könnyebb a kezelése. A különböző típusú szervetlen anyagú mulcsok nem vonzzák a kártevőket, és nem bomlanak el. Különösen alkalmasak a gyomok visszaszorításra.
(Forrás: Veggie Gardening Tips, fordító: H.O.)