Itt a farsang, áll a bál!
A karnevált többé-kevésbe a világ minden részén megünneplik. Az egyik legismertebb utcai karnevál Velencében van, ahova nagy előszeretettel látogatnak el a turisták, és ahonnan szinte senki nem tér haza úgy, hogy ne lenne egy karneváli álarc a csomagjában. A farsangi álarcok hozzátartoznak a karnevál ünnepéhez.
A farsang lényege
A farsangi álarcok az autentikus öltözet fontos részei, melyek különös jelentőséggel bírnak ebben az időszakban. Az álarc segítségével elfedjük az arcunkat, hogy a kívülállók ne lássák, ki rejtőzik az álarc alatt. Ez a tény a karnevál fontos részét képezi, hiszen a farsang lényege a jó kedv és a meglepetés. Egy igazi farsangi ünnepségen, még ha minden ember ismeri is egymást, például mert mindnyájan munkatársak, egy estén keresztül senki nem tudja biztosan, ki is az a személy, akivel éppen beszélget.
Ez aztán számos mulatságos félreértésre és sok nevetésre ad okot. Mindegy milyen jelmezt és álarcot viselünk, a lényeg, hogy jelen legyünk a szó minden értelmében. Hagyjuk otthon a hétköznapi problémákat, de az ünneprontó, saját jó kedvünknek gátat szabó gondolatokat, magatartási formákat is
Álarcosbálként minden összejövetel felejthetetlen élmény lesz, melyre a résztvevők szívesen emlékeznek vissza. Álarcot viselhetünk jelmezzel, de akár magában is. Természetesen a karneváli felvonulásokon „kötelező” az álarc viselése
Rejtsük el az arcunkat, és élvezzük egy kis időre a névtelenség és ismeretlenség szabadságát!
Kartonból, papírtányérból
A jelmezkölcsönzők, papír- és kreatív hobby boltok bő választékot kínálnak. Számos módon készíthetünk azonban házilag is álarcot kicsiknek és nagyoknak.
A legegyszerűbben kartonpapírból vagy papírtányérból készíthetünk álarcot. Rajzoljunk a kartonra egy szép vonalú „szemüveg keretet”, vágjuk ki, díszítsük kedvünk szerint festékkel, flitterrel, kontúrmatricával. A két szélén fúrjunk bele egy-egy lyukat. A legpraktikusabb, ha megfelelő hosszúságú gumit fűzünk a lyukakba, amelyet mindkét végén megcsomózunk, de készíthetjük szalaggal is, melyet aztán hátul, a tartón kötünk szorosra.
A papírtányér kiválóan alkalmas állatfejek, virágformák vagy akár emberi arcok elkészítésére is. A körformát kihasználva tervezzük meg a kívánt figurát, majd festéssel, ragasztással alakítsuk ki a végleges formát. A rögzítés itt is kalapgumival vagy szalaggal történik.
Újságpapír újrahasznosítása
Tetszőleges formájú álarcot készíthetünk papírmaséból is.
Fújjunk fel egy léggömböt kicsit nagyobbra, mint egy emberfej. Rajzoljuk rá filctollal az elképzelt álarcforma körvonalát, valamint a szem- és szájnyílás helyét.
Készítsük el a tapétaragasztót, a csomagoláson olvasható útmutatás szerint. Általában 1 rész tapétaragasztó-pehelyhez 4-5 rész vizet kell adni. Keverjük csomómentesre, például egy habverő segítségével.
Használt újságpapírt tépjünk vagy vágjunk apró darabokra. Csak a nedvszívó újságpapír jó erre a célra (a napilapok általában ilyenek).
Most jön a neheze. Fogjunk egy darabka újságpapírt, mártsuk bele a tapétaragasztóba, majd ragasszuk a léggömb arcra. Addig folytassuk ezt, míg az egész maszk kb. 4 rétegben be van vonva papírszeletkékkel. ügyeljünk rá, hogy ragasztáskor ne menjünk túl a felrajzolt vonalakon. (Ha ez mégis megtörténik, száradás után ollóval vágjuk le a túlnyúló darabokat.)
Hagyjuk megszáradni a ragasztót. Ez eltart néhány óráig. A legjobb, ha egész éjszakára száradni hagyjuk. Ha megszáradt, óvatosan lefejtjük a léggömbről, majd egy hegyes tárggyal lyukat fúrunk rá kétoldalt a gumi vagy megkötő madzag számára.
Alapozzuk le az álarcot fehérrel, majd fessünk rá tetszőleges arcot, távol-keleti démont, indián varázslót, síró-nevető bohócot stb. Akár tollakat, vagy műhajat is ragaszthatunk rá. Nyugodtan eresszük neki a fantáziánkat. A farsang a vidámságról szól. Minél tarkább, annál jobb.
Ha elkészült az álarc, indulhatunk is a bálba!
Jó mulatást!
Harrach Orsolya