Piros, fekete, fehér ribizli
A ribizli kicsi, savanykás golyócskái sok élettanilag értékes savat tartalmaznak, ismert jó lázcsillapító hatásuk, sőt az orsógiliszta is kiirtható ribizlivel. Mivel a növény jól tartósítható, egész évben élvezhetjük jótékony hatásait.
Fontos ásványi anyagai a nátrium, kalcium, foszfor, magnézium és a vas, emellett sok C-vitamint tartalmaz, 100 grammja mintegy 30-40 mg-ot. Nem véletlenül alkalmazták már korábban is skorbut ellen. Van benne még B1-, B2-, B6-, valamint E-vitamin és az emésztéshez fontos növényi rostok, főként pektinszármazékok, ezért az almához hasonlóan egészséges.
Ez a bogyós gyümölcs finom friss és konzervált formában is. Különféle fajtái, a piros, fehér, fekete, minden értelemben sokszínűvé teszik a kamrapolcot.
„Zarjánka” pirosribizli lekvár
Hozzávalók: 1 kg nagy szemű piros (vagy fehér) ribizli, 1,3 kg cukor, 1 pohár víz, vaníliás cukor.
A ribizlit átválogatjuk és alaposan megmossuk. A cukorból és a vízből zománcozott edényben szirupot főzünk. Amikor forr, beletesszük a szemeket, megrázzuk az edényt, és közepes tűzön, a forrás után 20 percig főzzük. Mintát veszünk: ha a lehűtött lekvár a ferdén tartott kanálból nem folyik ki, hanem zselészerűen tartja magát, akkor kész van. Hozzáadjuk a vaníliás cukrot, és üvegbe téve, jól lezárva feltesszük a polcra.
„Mézes” ribizli-, alma- és diólekvár
Hozzávalók: 0,5 kg fekete ribizli, 0,5 kg piros ribizli, 0,5 kg alma, 0,5 kg cukor, 1,5 kg méz, 2 pohár dió, 1 pohár víz.
A gyümölcsöket átválogatjuk, megmossuk. Az almákból kivágjuk a magházat, gerezdekre vágjuk. A ribizliről levágjuk a „farkincákat”. A diót forró vízzel leöblítjük, megszárítjuk és felaprítjuk. A bogyókat beleszórjuk egy edénybe, leöntjük egy pohár vízzel, rátesszük a tetőt, és takarék lángon készre főzzük, majd szétnyomkodjuk és szitán áttörjük.
Zománcozott edényben felforraljuk a mézet a cukorral, hozzáadjuk az almát, diót, az áttört ribizlit. Állandóan kevergetve főzzük takarék lángon maximum egy órán át. Sterilizált üvegekbe töltjük és rácsavarjuk a tetőt.
Feketeribizli zselé
Hozzávalók:
1.: 1 kg fekete ribizli, 700 g cukor. A ribizlit összekeverjük a cukorral, feltesszük a tűzhelyre, felforraljuk, forraljuk 10 percig és szétöntjük a sterilizált üvegekbe. Lehűtjük és lezárjuk.
2.: 1 l fekete ribizli lé, 1 kg cukor. A fekete ribizli levében elkeverjük a cukrot, feltesszük a tűzre, és kevergetve főzzük 105 fokos hőmérsékletig. A forró zselét szétöntjük a sterilizált üvegekbe, hagyjuk kihűlni , majd lezárjuk.
Gumicukor fekete ribizliből
Hozzávalók: 1 kg fekete ribizli, 0,5 kg cukor, 50 g víz.
A bogyókat összekeverjük cukorral, hozzáadjuk a vizet és takaréklángra feltesszük főni. Állandóan kevergetve addig főzzük, amíg a besűrűsödött massza nem kezd elválni az edény aljától. Forrón kitesszük egy vízzel nedvesített lapra, késsel elegyengetjük és hagyjuk kihűlni. A kihűlt és felszáradt gumicukrot tetszőleges alakúra vágjuk és kartondobozba tesszük, így tároljuk.
Marinált fekete ribizli
Hozzávalók: fekete ribizli, a savanyító léhez 400 g cukor, 100 g 9%-оs ecet, 450 g víz, 6-6 darab szegfűbors és szegfűszeg, 4 darabka fahéj.
A fekete ribizli nagy szemű, kemény bogyóit kiválogatjuk, megmossuk, levágjuk a „farkincáját” és üvegekbe rakjuk, az üveg nyakáig. Elkészítjük a savanyító levet: a vizet a cukorral és fűszerekkel felforraljuk, lehűtjük, hozzáadjuk az ecetet. Az üvegekben lévő bogyókat leöntjük a savanyító lével, rátesszük a tetőt, hideg vizes edénybe állítjuk, felforraljuk, és 3 percig tartjuk forrásban, függetlenül az üveg nagyságától. Rácsavarjuk a tetőt. A savanyított ribizli tökéletesen illek a húsételekhez.
Feketeribizli lekvár
(A feketeribizli lekvár készítése nem minden háziasszonynak sikerül, mert a bogyók némelyik fajtája főzés közben nagyon gyorsan zselésedik. Ahhoz, hogy ezt elkerüljük, íme egy apró titok: mielőtt a forrásban lévő szirupba beletennénk a bogyókat, kiöntjük a szirup 1/3-át, és nem sokkal a lekvár készre főzése előtt felforralva visszaöntjük.)
Hozzávalók:
1.: 1 kg fekete ribizli, 1,3 kg cukor, 2,5 pohár víz.
A fekete ribizli bogyóit kiválogatjuk, megmossuk. A cukorból és a vízből zománcozott edényben szirupot főzünk, a forrásban lévő folyadékba beleengedjük a szemeket, és rögtön levesszük az edényt a tűzhelyről. Megrázzuk az edényt, majd hagyjuk állni 6 órán át. Ha letelt az idő, készre főzzük.
2.: 1 kg fekete ribizli, 1,3 kg cukor, 2,5 pohár víz.
A megmosott bogyókat forrásban lévő vízzel leöntjük úgy, hogy a bogyók kissé felússzanak a víz fölé. Feltesszük a tűzre, felforraljuk, 2 percig forrásban tartjuk és szűrőre kiszedjük. A cukorból és a vízből, amiben a bogyók főttek, szirupot készítünk. Beletesszük a bogyókat és készre főzzük.
(Forrás: natural-medicine.ru, oroszból fordította: Bajkovné Erdész Mária)