Tippek a téli hangulatcsökkenés ellen
A napok egyre rövidülnek, az esték hosszabbodnak – ránk tör a sötét évszak. Minél sötétebbek a napok, annál sötétebb lesz sok ember hangulata. A jelenség egyszerűen magyarázható: ha hiányzik a fény, hangulatunk a mélyponton van. Az évszakokat és az időjárást ugyan nem lehet megváltoztatni, de apró trükkökkel el lehet kerülni a rossz hangulatot.
A jó közérzetéhez fényre van szükség
Minél sötétebb a nappal, annál borúsabb a hangulatunk. Az őszi-téli hangulatcsökkenést lelki padlóra kerülésünknek is nevezhetjük, mostanában sok embertársunk szenved tőle. Tanulmányok azt mutatják, hogy Közép-Európában a lakosság mintegy tíz százaléka tapasztal olyan tüneteket télen, mint a fáradtság, erőtlenség, a koncentrációképesség gyengesége, farkasétvágy szénhidrátok iránt.
Mindennek oka a megváltozott fényviszonyokban keresendő. A tobozmirigy a sötét időszakban melatonint, ezt az alvást segítő hormont juttat a szervezetbe, amely fény hatására ismét leépül. Ha hiányzik a fény, magas marad a melatonin szintje, és hangulatunk a nullára csökken. A tanulmányok szerint télen az éjszakai melatoninkibocsátás mintegy fél órával tovább tart, mint nyáron.
A csekély napsugárzás miatt ugyanakkor túl kevés a fénytől függő szerotonin termelése, amely hangulatjavítóként hat. A szerotonintermelést fokozza néhány élelmiszerfajta, pl. banán, mogyoró, de a csokoládé is. Ezért kívánjuk jobban az édességet a téli időszakban.
Hogyan szabaduljunk meg a téli nyomott hangulattól?
A napok fényszegényebbé válásával növeljük sporttevékenységünk a szabadban. A mozgásról semmiképpen nem szabad lemondanunk. Ha az időjárás megengedi, menjünk a természetbe, lélegezzünk ott mélyeket. Ez növeli az immunrendszer hatékonyságát is.
A rossz hangulat ellen akkor is segít egy jó séta, ha az ég borult. Reggelenként még ilyenkor is 1000 lux, délben akár 3000 lux is lehet a fényerő. A lakásban ezzel szemben mindössze 100-300 lux mérhető. Aki azonban mégis inkább a sportcsarnokba akar menni, azok számára ott a kosárlabda, squash, tollaslabda, tenisz vagy a röplabda.
Keressük az élményeket!
Borús téli napok? Tévékészülékek előtti unalom? Semmi mást nem kell tenni, mint kiszállni a kényelmes karosszékből – be a városi forgatagba. Karácsonyi vásár, forraltborivás, koncert, sok minden van, ahol barátokkal találkozhatunk, vagy ahová akár egyedül is mehetünk. Szép lehet egy kellemes moziélmény is. Mindegy, mit teszünk, minden tevékenység javítja a hangulatot, több boldogsághormon (endofin) termelődik, és magabiztosabbak leszünk.
Nyújtsunk magunknak valami szépet, kényeztessük magunkat: a teljes testmasszázs, szauna, manikűr vagy lábmasszázs nemcsak kikapcsolódást jelent, hanem kedvezően befolyásolja hangulatunkat is. Az illatok is elősegítik jókedvet, az aromalámpába tett bergamott- és jázminolaj például javítja a kedvünket. További lehetőségek:
– Tej-mézfürdő kedvenc zenénkkel
– Lovas kocsikázás, majd gyertyafényes vacsora
– Kortyolgassunk forró kakaót reggelire gyertyafényben. A statisztikák szerint a legtöbb gyerek júliusban születik. Nyilván, mert ősszel sok időnk van az édes-kettesre…
Gondoskodjunk magunk a jó hangulatról
A pozitív és konstruktív gondolatok fontos előfeltételei annak, hogy megváltoztassunk érzéseinket és tetteinket. Mi magunk is sokat tehetünk ennek érdekében:
– Felelősségvállalás saját hangulatunkért
– Tegyünk tudatosan jót magunknak
– Érezzük jól magunkat, legyünk aktívak.
Gondoljunk arra is, hogy a tarka ruhák és kiegészítők színt hoznak hétköznapjainkba: Saját jó hangulatunk érdekében viseljünk élénk színeket! Hangulatjavító sárga és narancs árnyalatok különösen jó hatással vannak ránk, a zöld és vörös inspirálják érzéseinket és kreativitásunkat, és garantáltan javítják a kedvünket.
(Németből fordította: Koncz László)