Karácsony ajándékvásárlás nélkül

Fő a feje, hogy mit ajándékozzon karácsonyra? A „Ne vegyél semmit karácsonyra” mozgalom a fogyasztás visszafogásáról szól, és jó módszer arra, hogy a még értékes, ám használaton kívüli tárgyaink új életet nyerjenek. A pénzért vett ajándékok helyett számos más módszer is van arra, hogy szeretetünket különleges módon kimutassuk az évnek ezen a napján.

Kanadában…

…egyes közösségek karácsony előtt felesleg-cserebere rendezvényeket szerveznek. Az ötlet az évente ismétlődő óriási vásárlási láz, az újonnan gyártott termékekre költött hatalmas összegek alternatívájaként született. Gondoljunk csak bele, hogy a megvásárolt vagy ajándékba kapott holmiknak egy jó részét sohasem, vagy csak nagyon ritkán használjuk. Miért ne kínálhatnánk fel valaki másnak, aki esetleg nagyobb hasznát veszi?

A cserebere rendezvény szabályai egyszerűek:

  • Keress otthon, az irodádban, a szüleid padlásán 3 jó minőségű holmit, ami valakinek becses ajándék lehet – örömteli, hasznos, érdekes vagy szép tárgyakat.
  • Vidd el a cserebere rendezvényre. Még jobb, ha pár mondatban, szóban vagy írásban mesélsz is a leadott tárgyakról. A rendezők és a későbbi megajándékozott számára is érdekes lehet, ha megismerik a kapott tárgy történetét.
  • Válassz néhány dolgot szeretteidnek, vagy akár magadnak is. Értékhatár nincs, mindenki azt ad, amit tud, és azt választ, ami tetszik neki.
  • Vidd haza a kiválasztott holmikat, és ajándékozd ezeket ahelyett, hogy új dolgokat vásárolnál. Nagyon jó módszer a komfortzónánk szélesítésére is, hiszen melyikünkben ne jelentkezne egy kis bizonytalanság, hogy nem is lehet igazi ajándék, ami nem az „elvárt” csillogó-villogó bolti újdonság.

New Yorkban…

…egy más módszerrel kísérleteznek. Cserebere automatát állítottak forgalomba a város egyik forgalmas pontján. Az automata az édesség- és italautomatákhoz hasonlóan működik. A szekrénykék üvegajtaja mögött jól láthatók az ott elhelyezett tárgyak, és érintőképernyőről választhatunk, hogy adni, elvenni vagy cserélni szeretnénk.

Házilag

És persze ott van az ősrégi megoldás, a házilag készített ajándék. Sok ember még emlékszik arra az időre, amikor karácsonyra otthon készült ajándékokat kapott. Manapság hányan mondhatjuk büszkén, hogy a lányom, fiam, párom készítette? Az egyik legjobb ajándék a saját készítésű édesség, amely kétszer okoz örömet, egyszer, amikor elfogyasztjuk, és egyszer, amikor nem kell rakosgatni. Vagy miért nem készítünk házilag valamilyen játékot a gyermekünknek?

Számos módja van annak, hogy vásárlás nélkül ajándékozzunk. Íme, egy rövid lista, amit bárki kedve és fantáziája szerint bővíthet.

  • Az idő sokszor értékesebb, mint a pénz. Ajándékozzunk szolgáltatáskupont – gyerekmegőrzés, nyakmasszázs, ablakmosás, szerelő fogadása, vakáció megszervezése… a lehetőségek köre végtelen.
  • Ajánljuk fel, hogy megtanítunk valamit, amit mi tudunk.
  • Írjunk verset, novellát, készítsünk egy rajzot vagy fotót.
  • Ajándékozzunk a kertünkben termett zöldség- és virágmagokat. Mindjárt ültetési, gondozási utasítást és egy-két kedvenc receptünket is mellékeljünk hozzájuk.
  • Elfekvő, félig használt füzetekből összegyűjtött lapokból készítsünk noteszt vagy szakácskönyvet, melyben elsőként saját receptjeink szerepelnek.
  • A felhalmozódott újságpapírokból, tojástartókból készítsünk házilag gyártott papírt, melyből remek karácsonyfadíszeket vághatunk ki. Vagy miért ne mindjárt húsvéti díszeket? Hiszen ez lesz a következő alkalom, amely fejtörést okozhat. Karácsonytól húsvétig még bőven van ideje a megajándékozottnak, hogy kifesse, dekorálja a papírmasé tojásokat.
  • A felesleges befőttes üvegekből némi festéssel dekoratív tárolóedények készülhetnek.
  • Vegyük elő a családi fényképeket, és készítsünk belőlük naptárt a következő évre.
  • Munkahelyen ajándékozás helyett rendezhetünk süteménycserét. A nap végén mindenki egy tál különböző süteménnyel térhet haza.
  • Tárgyi ajándék helyett tanuljunk meg egy verset, egy rövid színdarabot (akár a család saját történeteiből írva), szervezzünk vetített előadást a nyári élményeinkről idős rokonainknak, akiket év közben csak elvétve látogatunk.
  • Maradék gyertyákból készítsünk egyedi gyertyákat. Díszíthetjük gyönggyel, fűszerekkel, vagy akár festhetünk is rá (az ecsetmosó vízbe érdemes egy adag mosogatószert önteni).
  • A gyerekek kinőtt kedvenc ruháiból remek foltkép készülhet, mely mindjárt a régi élmények felelevenítésére is alkalmas lehet.
  • Vegyük fel CD-re gyermekünket, amint karácsonyi dalokat énekel, vagy karácsonyi történeteket olvas fel. A távol élő nagyszülők számára tökéletes meglepetés.
  • Készítsünk madáretetőt otthon elfekvő anyagokból, adjunk mellé mindjárt madáreleséget is.
  • Nézzünk körül a könyvespolcon. Ha találunk olyan könyvet, amit nem szoktunk olvasni, de tudjuk, hogy valakinek örömet szerezhetünk vele, ajándékozzuk neki. Tegyük egyedivé az ajándékot, írjuk bele az első oldalra, hogy miért pont ezt a könyvet választottuk a számára.
  • Idősebb emberek számára remek ajándék, ha összegyűjtünk számukra néhány újságot a fiatalkorukból, és azzal lepjük meg őket.
  • Készítsünk videofelvételt, melyen szüleink a gyerekkori élményeikről mesélnek, és ajándékozzuk gyerekeinknek vagy testvéreinknek.

Az ötletek száma végtelen. Az ajándékok elkészítése pedig legalább akkora örömmel jár, mint amekkora örömet szereztünk a megajándékozottnak.

H. Orsi