Együnk inkább házi sajtot!
A sajt ősi táplálék, amely változatosabbá teszi étkezésünket, és bizonyos fajtái nagyon egészségesek. Csakhogy az olcsó, adalékanyagokkal, tartósítószerekkel, ízfokozókkal és egyebekkel telenyomott sajtok csak küllemükben hasonlítanak a valódi, ízletes táplálékhoz. Keressük ezért inkább a valódi, házi sajtokat… vagy készítsük el magunk!
A sajtkészítés módját már az ókorban ismerték az emberek. A sumérok és az egyiptomiak szívesen fogyasztottak sajtot. Az évek múlásával egyre kifinomultabb módszerekkel készítették el a sajtgömböket, s arra is rájöttek, hogy különböző oltóanyagok segítségével miként tartósíthatják, vagy hogyan segíthetik elő az erjedését.
A sajtkészítés eltérő érlelési módszerei, vagy érlelési, erjedési ideje különböző vitamin- és aminosav összetételt eredményez. A sajtok többsége komoly fehérjeforrás, de igen magas az A-, B2-, B12-, D-vitamin tartalmuk is. Ásványi anyagok és nyomelemek közül a sajt foszfort, kalciumot tartalmaz sokat.
Fontos tudni, hogy a rendszeres sajtfogyasztás (minőségi sajtokról beszélünk) megakadályozza a fogszuvasodást.
Sajnos az üzletekben kapható hőkezelt tejek egyáltalán nem alkalmasak a sajtkészítéshez, ezért, ha házilag szeretnénk előállítani, akkor próbáljunk magas zsírtartalmú, házi tehén-, kecske- vagy juhtejet vásárolni. Nem is hinnénk, de otthoni sajtkészítéskor tulajdonképpen a tejen és az eceten kívül semmi másra nincs szükség – de a fűszerekről azért ne feledkezzünk el!
Az üzletekben kapható olcsó, silány termékeket inkább kerüljük, ugyanis ezeknek alig 20-30 százaléka sajt. A többi mindenféle adalékanyag, ízfokozó és tartósítószer. A házi sajtok ellenben jó minőségű tejből készülnek, s bár lehet, hogy nem tudjuk hónapokig eltartani őket, azért jóval egészségesebbek és finomabbak is.
Egyszerű házi sajt receptje
Hozzávalók: 1 l friss házi tej (nem hőkezelt, nem tartósított), 10%-os biológiai erjesztésű ecet, fűszerek (ízlés szerint fokhagyma, petrezselyem, snidling, kömény, bazsalikom stb.).
A tejet tegyük fel forralni, és amikor gyöngyözve forr, tegyünk bele egy keveset a választott ízesítőből. Vegyük le a tűzről, és keverjünk el benne kb. 2 evőkanálnyi ecetet. Ha az edény szélén kezd kiválni az író, és középen összesűrűsödik a sajtnak való rész, majdnem készen vagyunk. Ha ez nem történik meg, tegyünk bele még egy kevés ecetet. Egy gézdarab segítségével öntsük le az írót, és a gézdarabon fennmaradó sajtot lógassuk fel úgy, hogy a maradék író is ki tudjon csepegni belőle. Néhány óra elteltével a sajtunk megkeményedik, és már ehető, szeletelhető.
A sajtok tejfehérjét, illetve kazeint is tartalmaznak, ezért az erre allergiások semmiképpen ne fogyasszák.
Ma már számtalan kutatás foglalkozik azzal, milyen problémát okozhat a túlzott tejfogyasztás, ezért a mértékletességet a sajt esetében is mindenképpen tartsuk be.