Az élelmiszerekhez hozzáadott foszfátok károsítják a vesét

A tejtermékekhez, gabonafélékből készült termékekhez hozzáadott mesterséges foszfátok megemelik a vérben a foszforszintet, ami káros lehet a vesékre. Ha túl sok az élelmiszerekben a foszfát, eltömődnek az erek, megnagyobbodik a szív, és rosszabb állapotúak lesznek a csontok. Nem mindegy az sem, hogy milyen forrásból kerül be a szervezetbe a foszfát.

Tudatosabban kellene táplálkoznunk – érvel Linda Moore, a Houston Methodist Hospital klinikai kutatásigazgatója. Az Institute of Medicine 700 milligramm foszfát fogyasztását ajánlja naponta, de az új kutatás kiderítette, hogy nagyon sokan ennek a mennyiségnek a kétszeresét fogyasztják. A túl sok foszfát még az egészséges emberek számára is aggályos, hát még azoknak, akik vesekárosodásban vagy krónikus vesebetegségben szenvednek.

A foszfor nélkülözhetetlen elem a DNS és az RNS képzéséhez, a sejtek közötti energiaforgalomban, a hormonok jelzéseinek átalakításában. Többféle formában fordul elő a szervezetben, leggyakrabban foszfátként. A foszfátokat adagolják az élelmiszerekhez. Lehetnek tartósítószerek, sűrítő és lazító anyagok. Úgy tűnik, a túl sok foszfát is káros az egészségre.

A vér magas foszfortartalma összefüggésben van a beteg mortalitásával (halálozásával), a vérerek elzáródásával, a szívbillentyűkben a kalcium lerakódásával. Ez a kalcium a csontokból szabadul fel, amivel a csontokat gyengíti, miközben a veséket károsítja.

Ezidáig azt még nem vizsgálták, hogyan viselkedik a mesterségesen az élelmiszerekhez adott foszfát, ha ugyanolyan mennyiségben kerül be a szervezetbe, mint a természetes foszfát. „A palacsintaporok, a gyorsan elkészíthető kenyérporok, a feldolgozott sajtok gyakran tartalmaznak jelentős mennyiségű szervetlen foszfátot, ne együk gyakran ezeket. A vesebeteg amerikaiak számának növekedését észleljük az utóbbi időben, de nincs rá magyarázat, hogy miért. Azt gondoljuk, az is hozzájárulhat, hogyan jelennek meg a foszfátok a legkülönbözőbb élelmiszerekben, és hogyan szívódnak fel” – magyarázza More.

A hozzáadott foszfátok hatását aszerint lehet felbecsülni, mennyire emelik meg a vér foszforszintjét. Úgy lehet szabályozni a vesefunkciót, hogy egy adag tejtermék szervetlen foszfáttal a vér foszforszintjét 0,07 mg/dl-rel fogja növelni, egy adag gabonaféle (fél csésze) 0,01 mg/dl-rel.

A kutatók a legjelentősebb foszfátszint-emelkedést azokban az emberekben látták, akik hozzáadott mesterséges foszfátot tartalmazó tejterméket és gabonából készült terméket ettek. Egy kisebb mértékű emelkedést azok vérében is láttak, akik hozzáadott foszfát nélküli tejterméket ettek.

Az FDA (Food and Drug Administration – Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer Engedélyeztetési Hivatal) jelenleg nem követeli meg, hogy az élelmiszergyártók különbséget tegyenek a mesterséges és természetes foszfátok között a címkén, sőt, egyáltalán nem követeli meg a foszfáttartalom feltüntetését. „Reméljük, hogy az FDA fontolóra veszi: az élelmiszergyártók a címkén feltüntessék a foszfor- és foszfát tartalmú adalékanyagokat” – mondja az Amerikai Nefrológiai Társaság volt elnöke. A tájékozott fogyasztónak könnyebb lesz a jó választás.