Már a babák is értik a viccet
Már a 16 hónapos gyermek is képes megkülönböztetni, mikor tréfálkoznak a szülei, és mikor imitálnak, mikor „csinálnak úgy, mintha…” Ettől a gyermeknek fejlődik a képzelőereje és absztrakt gondolkodást tanul, megtanítja különbséget tenni a viccelés és az imitációs szándék között. A tréfálkozás arra jó, hogy élvezzük általa az életet, egymásra kacsintsunk.
A University of Sheffield pszichológusai két kísérletet végeztek: az egyikben megkérték a szülőket, hogy vicceljenek és imitáljanak játék közben a 16-20 hónapos gyermeküknek. Vicc volt például, ha kalapként ennivalót raktak a fejük tetejére, és imitáció, ha víz és szappan nélkül mostak kezet.
A másik kísérletben a 20 és 24 hónapos gyerekek szüleit kérték viccelődésre és imitálásra a kísérletvezetők. Az utánzásban egy kerek ülőkére azt mondták a szülők, hogy az a ló, és a vicc azt volt, hogy egy játékcsirkét raktak a fejükre kalapnak. A szülők megmondták a gyerekeknek, hogy ez most a kalapom és ez most a lovam, hogy a gyerekek különbséget tudjanak tenni a viccelés és az imitációs szándék között. A gyerekek, még a 16 hónaposak is, könnyen megértették az üzenetet.
„A kutatás megmutatta, mennyire fontos a játék a gyerek fejlődésében. Azok a szülők, akik imitálnak és viccelnek a gyerekeikkel, kulcsot adnak a kettő megkülönböztetéséhez, és a gyerekek használni fogják azt. Ha például a szülő valami ilyesmit mond: Ez igazából nem kalap ám –, a gyerek tudni fogja, hogy csak vicc, nem igazi, és nem fogja a játékcsirkét a fejére rakni” – magyarázza Dr. Elena Hoicka kutató.
Ha a szülő úgy tesz, mintha az ülőke ló volna, galoppozhat vele, ami a gyereket is fölhatalmazza, hogy ugyanazt csinálja, és akkor az ülőke valóban lóvá válik a képzeletében. A kutatás épp ezt a folyamatot vizsgálja. A tréfálkozás arra jó, hogy fenntartsa a kapcsolatot, élvezzük általa az életet, egymásra kacsintsunk. Az imitálás viszont újat tanít, új készségek gyakorlására készteti a gyermeket.
„A szülő ostobaságnak érezheti, hogy a csirkét a fejére rakja, de megerősítheti magát azzal a tudattal, hogy életre szólóan fontos tudást ad át gyermekének” – mondja Hoicka.