Így működik a mezoterápia
A mezoterápiát az 50-es években fejlesztette ki dr. Michel Pistor francia orvos. Célja az volt, hogy a gyógyszert alacsony dózisban célzottan a szervezetbe, közvetlenül a test érintett területére juttassa be. A mezoterápia az orvostudomány minden területén használható. Németországban mindenekelőtt esztétikai és öregedés elleni alkalmazása ismert.
A mezoterápia mögött a különböző kezelési módszerek, a hagyományos orvoslás és az alternatív gyógymódok kombinációja rejlik. Szakmai körökben a mezoterápiát gyakran nevezik a természetes gyógymódok a hagyományos orvoslás a hídjának.
Lokalizált mikroinjekciók
A mezoterápia vezérelve így foglalható össze: a kevesebb több. A gyógyászati hatóanyagokat ugyanis kizárólag csekély dózisokban használják fel kezelésre. Mivel a hatóanyagokat közvetlenül a kezelendő testrészbe fecskendezik, azok nem jutnak el az egész testbe, valóban csak ott hatnak, ahol használatuk szükséges. Ezért ennek a terápiának csak csekély mellékhatása van.
A kezelésre különböző anyagokból speciális keveréket állítanak össze. Hagyományos orvosi gyógyszerekből, homeopátiás anyagokból, ásványi anyagokból és vitaminokból készítik a szükséges preparátumot, melyeket később extrém hígításban egyesítenek. E keveréket injekciózzák be többször, kis adagokban az adott testfelület bőrének felső rétegébe. Ezáltal a hatóanyagok egyfajta raktára alakul ki, amely biztosítja a gyógyulást.
Az injekció maga nem okoz semmiféle fájdalmat, mivel a keverék enyhe érzéstelenítőt is tartalmaz.
Sima és feszes bőr
Az öregedés ellen is divatos a mezoterápia. Sebészeti beavatkozás nélkül lehet kisimítani a ráncokat és kezelni a narancsbőrt, a terhességi csíkokat. A ráncmegszüntetés a hialuronsavak, különböző antioxidánsok és vitaminok révén érhető el. A mezoterápia e variációját mesoliftingnek vagy bioliftingnek is nevezik, amelynek segítségével a zsír eltávolítható a zavaró testrészekről.
Bár az esztétikai mezoterápiás kezelések egyre inkább ismertek, az eljárás számos sikert ért el a különböző egészségügyi területeken az elmúlt években. A reumánál, ízületi gyulladásnál vagy hátfájásnál, migrénnél és fejfájásnál, vagy akár a sportsérüléseknél, például a zúzódásoknál, rándulásoknál mezoterápia segítségével el lehet érni a kívánt eredményt. Javasolt a mezoterápia stressz okozta tüneteknél is, például az álmatlanságnál, kiégésnél.
(Németből fordította: Koncz László)