A testünk okos, figyeljünk rá! (1.)

Ha az egészségünkkel valami nincs rendben, a testünk gyakran küld figyelmeztető jeleket. A stressz például gyomorpanaszokat vagy fejfájást okozhat, de külső tünetek, például a sápadt bőr, a nyelvlepedék, vagy elszíneződött körmök is utalhatnak betegségre vagy hiányra a szervezetben. Ha ismerjük ezeket a jeleket, könnyebben előzhetjük meg a betegségeket.

Beszakadt szájszöglet

A beszakadt szájszöglet gyakran fájdalommal jár, amikor beszélünk, és éget minden érintésre. E repedések oka lehet, ha száraz az ajkunk, és emiatt folyamatosan nyalogatjuk a szánkat, amitől a bőr kiszárad és beszakad.

Vírusok, baktériumok vagy gombák, például a herpes simplex, vagy a sztreptokokkusz is lehetséges oka a gyulladásnak, de vashiány, vagy B2-vitamin hiánya is okozhatja a tüneteket.

Ha a panaszok ismétlődnek, orvosnak kell tisztázni az ügyet, mert cukorbetegség, pikkelysömör vagy allergia is lehet az ok. Házi szerként alkalmas a méz, mert rugalmassá teszi a bőrt, egyben gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatású.

Nyelvlepedék

Ha nyelvünk egészséges, akkor halvány rózsaszín, és általában vékony, fehéres bevonat látszik rajta, amely ételmaradékokból és ártalmatlan baktériumoktól származik. Erős bevonat a nyelven azonban lehet betegségre utaló jel.
Többek között – a lepedék színétől függően – az alábbi okok lehetségesek:

  • fehér: megfázás, gyomor-bélbetegségek vagy szájpenész
  • sárgás: gombafertőzés vagy az epe és máj zavarai
  • vörös: fertőző betegségek, B12-vitaminhiány, gyomor-bélproblémák, a máj és szív betegségei
  • barna: bélbetegségek, veseproblémák
  • szürke: vashiány vagy vérszegénység
  • fekete: megzavart szájflóra, vagy antibiotikum mellékhatása

Sötét karikák és puffadt szemhéjak

A szem körüli sötét karikákat és a duzzadt szemhéjakat alváshiánnyal vagy túlzott alkoholfogyasztással kötjük össze. Valójában azonban nem mindig egészségtelen életmód bújik meg a jelenségek mögött.

A szem körüli sötét karikák a világos bőrű embereknél nem ritkák, de lehetnek jelei a tápanyaghiánynak (vas, cink), vagy az oxigénhiányos vérnek, továbbá utalhat a máj, a vese és az anyagcsere betegségére.

A szemhéj puffadtsága is jelezhet súlyos betegséget, különösen az alsó szemhéj duzzanata utalhat allergiára, magas vérnyomásra, kialakuló övsömörre, szívelégtelenségre vagy vesebetegségre.

Sápadtság

Mindenkire jellemző a saját bőrszíne, és a hirtelen bőrszínváltozás utalhat valami bajra. Így például a sápadt bőr jól ismert jele a fizikai gyengélkedésnek, ám az arc sápadtsága nem csak a kevés napfény jele. Átmeneti sápadtság jelezhet keringési problémákat, fertőzéseket, vagy a hipoglikémiát (pl. cukorbetegségnél). Ha a sápadtság hosszabb ideig megmarad és a nyálkahártyák is halványak, az komolyabb problémák figyelmeztető jele lehet:

  • vérszegénység, például vas-, folsav-, vagy B12-vitaminhiány, vagy veseelégtelenség
  • alacsony vérnyomás
  • pajzsmirigyműködés zavara
  • belső vérzések a szervezetben, pl. gyomorfekélynél
  • erős dohányosoknál úgynevezett „dohányos bőr” az oxigénhiány miatt.

(Folytatjuk)

(Németből fordította: Koncz László)