Neveljünk levendulát!

A csodás levendula virágjának jellegzetes színe és illata semmivel sem téveszthető össze. Az évszázadok óta ismert növény nevét valószínűleg a felhasználásáról kapta, a fürdéshez használt vizet már az ókori rómaiak is illatosították vele. A régi dokumentumok igazolják, hogy orvosságként is alkalmazták hányinger, csuklás, bélrendszeri fájdalmak ellen.

A levendula illóolaja is jól ismert jótékony hatásáról égéseknél és bőrgyulladásos tüneteknél. Ha pár cseppet növényi olajban hígítva, pl. extra szűz olívaolajban, bedörzsölünk a bőrünkbe viszkető szúnyogcsípés esetén, azonnali javulásra számíthatunk.

Nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy az olaj kitűnő nyugtató is. Széles körben használják masszázsra, izmok ellazítására, fürdősókkal együtt ideális esti lábfürdőhöz, nagyon hamar enyhíti a fáradtságot és a nehéz végtag érzését. Stressz okozta fejfájás esetén elég bedörzsölni egy két cseppet a halántékunkba.

Megfázáskor is segítségünkre lehet a levendula. Az inhalálás nagyon régóta használt módszer, amely szódabikarbónával és levendulával csak fokozza a hatást. (A másik ilyenkor hasonlóan hatásos olaj az eukaliptusz.)

Virágvíz

Az aromaterápiában a lakás illatosítására, felfrissítésére is használják, de még álmatlanság ellen is jó. A levendulát használhatjuk párologtatóban a szobánkban alvás előtt, vagy tehetünk éjszakára az ágyunk mellé, az éjjeliszekrényre egy zsebkendőre fújva.

A virágvíz és az illóolaj gyakran használatos a reumatikus fájdalmak esetén. Ebben az esetben gyengéd masszázzsal kell alkalmazni a leginkább érintett területen, mivel fájdalomcsillapító és reumaellenes tulajdonságú.

Virág

A leszedett virágokat csokorba kötve hagyjuk megszáradni. Tökéletes lesz szekrény és fiókok illatosításához. A szárakkal együtt szárított kis kötegekkel díszíthetjük a lakást, tehetünk rájuk színes szalagot.

A szárított virágokat házilag készített szappanok és gyertyák készítésénél is kiválóan alkalmazhatjuk. A szárított virág aromáját megőrizhetjük, ha jól záródó dobozban hőtől és fénytől távol tartjuk.

Forrázat

Nyugtató és ellazító hatása miatt ihatjuk is a forrázatot. Adhatunk hozzá citromfüvet, kamillát, hársot, ezekkel kellemes ízű gyógyteát kapunk. Ha kizárólag levendulával készítjük, számoljunk vízhajtó hatásával. A megfelelő hatás eléréséhez használjunk egy kiskanál szárított virágot 250 ml forró vízhez, és fogyasszuk naponta 3-szor.

Nevelése

A levendula szívós növény, nem igényli a sok öntözést, nevelhető cserépben az erkélyen vagy a kertben is, dekoratív és hasznos. Elviseli a tűző napot, nincsenek különösebb igényei, elég, ha nem hagyunk alatta pangó vizet. Tavasztól virágzik, betakarítani a teljes virágzási periódusban lehet.

(Olaszból fordította: Székely Enikő)