Komló (HUMULUS LUPULUS L.)
Ismert még az alábbi neveken: közönséges komló, felfutó komló, vadkomló, sörkomló
Hazánkban elsősorban a Dél-Dunántúlon található. Vízpartokon, árokparton, nyirkosabb cserjésekben vadon élő, jobbra csavarodó szárú és fákra horgas szőrökkel kapaszkodó kúszónövény. Több fajtaváltozata ismert.
Fő hatásai:
Illóolaja (mintegy 40 összetevőből: humulén), gyantaanyagok (lupulon), cseranyag, keserűanyag, antibakteriális anyagok, flavonoid, hormonális aktivitású anyagok adják a fő hatásait.
Belsőleg:
Az emberiség ősidők óra használja betegségek gyógyítására, alkalmazza nyugtatóként (malária, sárgaság), valamint konzerváló és ízesítő hatása is ismert. Kenyér ízesítésére és italok konzerválására használták, erről a kolostori gyógyászat idejéből is (i. sz. 786, St. Denis kolostor) maradtak feljegyzések. A termelt komlót a sörgyártásban hasznosítják, hiszen a sör legfontosabb ízesítő és tartósító alapanyaga.
Nyugtató és altató hatása csökkenti a feszültséget az erekben, valamint csillapítja a szapora szívverést. Keserűanyagai javítják az étvágyat, az emésztést, elpusztítva a káros bélbaktériumokat a vastagbélben. Természetes antibiotikum, a vesetisztító teakeverékek alkotórésze. A sebgyógyításban antibakteriális hatása miatt használhatjuk. Nők és férfiak számára hormonális aktivitású (ösztrogénszerű) anyagai gyógyító hatásúak.
Külsőleg:
Repedezett arcbőr kezelésére, hajápoló samponok, balzsamok készítésére használhatjuk. Illóolaját a kozmetikai és illatszeripar hasznosítja.
Női betegségekben és férfi prosztataproblémák esetén egyaránt alkalmazott, gyógynövény-ülőfürdők alkotója.
Keverékekben a következő növényekkel együtt:
Prosztataduzzanat esetén: körömvirág, cickafarkfű, csalán.
Altató, nyugtató keverékben, kimerültségre: macskagyökér, citromfű, kamilla, levendula.
Szapora szívverésre: galagonya virágos ágvég, macskagyökér, édeskömény.