Tanácsadóink
Németh Imréné Éva
vesekőoldás házilag?
A kérdés
Kedves Éva!Ui.: Ca.-oxalát kőről van szó!Köszönettel:erzso60
A tanácsadó válasza
lásd az előző válaszban...
vesekőoldás házilag?
A kérdés
Kedves Éva!Érdeklődöm,hogy a nyírfalevél-tea oldja -e a veseköveket???( 1 cm-s méretű,és nem sikerült összezúzni 2.-szor sem! A csipkebogyó (magvas)teáját ajánlja-e oldásra??Köszönettel: Erzso60 (Melyik jobb hatású???)
A tanácsadó válasza
Kedves Erzsó! Bizonyára tudja, hogy a vesekő a húgysav, a kalcium és a foszfát összecsapódásából, a vesében kialakuló kő. A vesekövesség gyakran a kalciumban és fehérjében túl gazdag táplálkozás következményeként, anyagcserezavar miatt jöhet létre. A vesekő eltávolítása sebészeti módszerekkel, a kő zúzása az orvostudomány számára sem könnyű feladat. Nagy szakértelmet és tapasztalatot igényel. Házi gyógymódról lebeszélném. Inkább arra helyezném a hangsúlyt, hogy hogyan tovább....vagyis célirányos diétával és a megfelelő mennyiségű, minőségű folyadék ivásával az újabb kövek keletkezését igyekezzen megelőzni, ezzel tünetmentességet biztosíthat a maga számára. Abban a szerencsés helyzetben van, hogy tudja a veseköve kémiai összetételét, ennek megfelelő étrendet, gyógynövényeket használhat. Az oxalát kövek esetén kerülni kell a C-vitamin bevitelét a szervezetébe (a C-vitaminnal oxalátsavakká alakulhat át). Tanácsos a szervezet PH értékét legalább 6-6,2 értéken tartani, valamint a bevitt folyadék mennyiségét egész napon át egyenletesen biztosítani. A Ca, vagy kalciumfoszfát vesekövek esetén felmerül a gyulladás ténye, így azt lokalizálni szükséges, valamint a szervezet kémhatását 5,2-5,6 közötti pH értéken célszerű tartani. A húsevést és általában a fehérjebevitelt, a só fogyasztását a minimálisra kell korlátozni. A táplálkozásban a sóska, rebarbara, kakaó, spenót, spárga, füge, eper, nyárfakészítmények, húgysavkőnél még a paradicsom is kerülendő. Amit viszont ajánlatos fogyasztania, az általában lédús, a vizeletkiválasztó rendszerre erősen ható görögdinnye, sárgadinnye, A fentiekből már a válaszomat is kiolvashatta, miután a Rosa canina L. (Csipkerózsa) áltermése, bogyója nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint, ezért fogyasztása az Ön esetében kerülendő, a magokból készített tea is tartalmazhatja, ha kisebb mennyiségben is, de jelen van. A nyírfa levele (Betula pendula R.) elég jelentős mennyiségben C-vitamint tartalmaz, ezért inkább az urát-összetételű veseköveknél lehet eredményes, vagyis Önnél semmiképp sem. A rendszeres, megelőző ivókúrához javasolható összetétel: a mezei zsurló, csalánlevél, feketebodza virág, bojtorjángyökér, szagosmüge azonos arányú keveréke. Elkészítése: egy csapott evőkanál teakeveréket 6 dl vízben áztasson kb. 2-6 órán át, majd kevergetés után hevítse forráspontig. Ezután szűrje le, három egyenlő részre osztva a nap folyamán 3*2 dl-t fogyasszon belőle. A tea fogyasztását 3 hét után egy hétre szüneteltesse.
Ne feledkezzen meg arról, hogy a veséjét állandóan melegen tartsa, ne érje huzat, hideg külsőleg se és a lábáról se kerüljön fel hidegen a vér a keringéssel, a vesék irányába, ne tegye ki a kővel terhelt vesét annak, hogy erőlködjenek. A hűvösebb nyári időszakokban is viseljen zoknit, figyeljen önmagára.
A vesekövek eltávolítása nem lehetetlen feladat a fitoterápia módszereivel, de ehhez folyamatos kontrollra, hibátlanul előkészített, gyógynövényekkel megfelelően kitágított húgyvezetékre és lökésszerű ivókúrára van szükség azért, hogy a távozó kő, vagy kövek ne okozzanak görcsrohamot. A vesekövek eltávolításában Önnél nem helyeslem a házi gyógymódokat, próbálgatásokat, ez veszélyes és felelőtlen lépés lenne. Mindenképpen szakszerű, képzett szakemberre, orvosra kell bíznia az egészségét, az életét. Üdvözlettel teljes gyógyulás kívánva: Némethné Éva fitoterapeuta
derékfájdalom, izomláz gyógynövényes terápiái
A kérdés
Kedves Éva!Az eheti hírlevélben olvastam, hogy gyógynövényekkel is tehetünk az izomláz-húzódás ellen. Engem főleg a külső kezelés érdekelne.Lassan egy éve, hogy egy jógaórán "beállított" az oktató és meghúzódott a derekamban valami. Sokáig nagyon erős fájdalom volt, már "tudok vele élni" de még mindig ott van és bizonyos mozgásban korlátoz. (azóta is jógázom)Segítene ezen ilyen hosszú idő után valamiféle fürdő, vagy borogatás?Köszönettel várom válaszát:Zsuzsa
A tanácsadó válasza
Kedves Zsuzsa! A hírlevélben a „Nagy öröm a kiskert” című cikkemre hivatkozott a főszerkesztő. A cikkben derékfájdalomnál, izomláznál alkalmazható külső és belső gyógynövényes lehetőségek közül választhat, kérem olvassa el. A pontos súlyarányokkal megadott receptek alapján önmaga is elkészítheti, kipróbálhatja. Jól teszi, ha nem hagyja abba jógázást, mert ahogy egy nem kellemes mozdulattal meghúzódott a dereka, úgy a mozgás és az izmok erősödése, valamint a folyamatos lazító fürdők, krémek és mozgás következtében helyre is áll majd a korlátozottság. Személyes segítség esetén kérem bátran keressen meg ismét. Köszönöm, hogy megtisztelt bizalmával!
„Gyógynövényes fürdő variációk közül egy:
• Aranyvesszőfű (10),
• Borókabogyó (5),
• Zsurlófű (10),
• Csalánlevél (10),
• Nyírfalevél (10)
• Levendulavirág (5)
Elkészítése:
A megadott arányban keverjük össze a gyógynövényeket. Egy vászonzacskóba töltsünk a keverékből 4-5 evőkanállal, majd szorosan kössük be a zacskót. Tegyük a fürdőkádba a gyógynövényes vászonzacskót, majd ezután engedjük a kádba a forró vizet, amit később hideg vízzel keverjünk kellemes hőmérsékletűre. Legalább 15-20 percig tartózkodjunk a gyógynövényes fürdővízben, folyamatosan hozzápótolva a meleg vizet, aztán alaposan beburkolódzva pihenjünk le.
Illóolajos fürdőt - használat előtt, csak higított formában - mindig előzzön meg allergia próba, amely az alkar belső felén lévő vékony és érzékeny bőrön végezhető el a leghatékonyabban. Erős bőrpír esetén ne használjuk az illóolajat. A jó minőségű illóolajak nem, vagy csak nehezen oldódnak vízben, ezért használat előtt egy-egy csepp illóolajat kevéske akácmézben, tejben, tejfölben, tejszínben elkeverve tehetünk a fürdővízbe.
Hatékony lehet a tengeri sós, különösen a Holt-tengeri sóval dúsított fürdőzés, valamint a fürdőt követő almaecetes borogatás (1liter langyos vízhez, két evőkanál almaecet keverünk, majd ezzel a keverékkel itassuk át a borogatásra szánt ruhaanyagot).
Az izomláz elmúltával az egyenletes terhelést biztosító, kíméletesebb kerti munkákat részesítsük előnyben, kissé mozgassuk át izmainkat, s ha mégis hosszabb ideig tartó megterhelésre számíthatunk, érdemes több rövidebb szünetet, „levezető sétát”, kellemes napfürdőzést is beiktatni.
Teakeverék belsőleg derékfájdalomra, beszűkült, merev izomzat, mozgásszervi panaszok enyhítésére:
• Borókabogyó (5) – kicsit megtörhetjük mozsárban
• Aranyvesszőfű (10)
• Mezei zsurló (10)
• Fűzfakéreg (10)
• Nyírfalevél (5)
• Tarackgyökér (5)
• Orbáncfű (5)
Elkészítése :
A gyógyfüveket összekeverjük, majd a keverékből egy evőkanál mennyiséget 10 percig főzünk 2,5 dl vízben (az elforrt vizet pótoljuk), majd leszűrjük. Étkezések után naponta 2-3 alkalommal igyuk, mézzel édesíthetjük.
Kiegészítő kezelésként hatásos a zabszalmából készült gyógynövényes fürdő úgy a derékfájdalomnál, mint a reumatikus és köszvényes problémák esetén. A zabban lévő vitaminok, ásványi anyagok, foszfor, vas, cink és mangán, szaponin. A zabszalmában A-vitamint, kovasavat és kalciumot is találhatunk.
Zabszalmás fürdő elkészítése:
Egy nagy edényben 1 kg zabszalmát főzzünk úgy, hogy teljesen lepje el a víz. Forrástól számított 1 órán át lassú tűzön főzzük tovább, de az elfőzött vizet nem kell pótolni. Az elkészült főzetből 1 liter zabszalma főzetet használjunk fel, a többit másnapra tegyük el. Készítsük el a fürdővizet, öntsük hozzá a zabszalma főzetet (1 liter). Legalább 15-20 percig tartózkodjunk az így elkészített zabszalmás fürdővízben, folyamatosan hozzápótolva a meleg vizet. Ez a fürdő a bőrviszketést, lágyító, nyugtató hatású az isiásznál, a reumatikus és az ízületek fájdalmával, gyengeségével járó panaszok esetén is. Borogatásként is alkalmazhatjuk. „ Üdvözlettel: Némethné Éva fitoterapeuta, természetgyógyász
Allergiás kismama lehetőségei
A kérdés
Kedves Éva!A barátnőm többféle virágporral és más egyébre allergiás. Jelenleg állapotos (elmúlt 18 hetes) és sajnos nagyon szenved az orrfolyástól, szemkönnyezéstől és a szeme környéke nagyon érzékeny. Nem nagyon tud kimozdulni a lakásból, mert akkor előjönnek súlyosabban a tünetek.Kérem, hogy segítsen abban mit is tudna tenni az állapota jobbá tételében. Sópárásítójuk van otthon, azt használják is, otthon így jól van; de hát ugye sajnos ki kell mozdulni a lakásból neki is. Az orvosa nem nagyon ajánl neki semmit sem, plusz ugye a várandósság is gond lehet esetleg egy-egy gyógyszer vagy hasonló felírásában.Nagyon várom a válaszát.Köszönettel:Nemesné Kertész Judit
A tanácsadó válasza
Kedves Judit! Várandós barátnője jelenleg a légutakat érintő allergiában szenved, amelyet ebben az időszakban főként virágporok (Mogyoró, Égerfa, Fűzfa, Szilfa, Nyárfa, Kőrisfa, Nyírfa), de az állati szőrzet, penészgomba és háziporok is okozhatják. A leveléből azt látom, hogy a legfontosabb és legésszerűbb tennivalót választotta jelen állapotában, igyekszik elkerülni, távol maradni azoktól az ismert allergénektől, amelyek a problémáját okozzák: virágporok, állatok, de szőnyegek, vastag állati szőrből készített szövetek, takarók, matracok stb. Az orrfolyással, szemkönnyezéssel járó tüneteinek enyhítésére néhány gyógynövényt alkalmazhat. Ilyen például a LÁNDZSÁS ÚTIFŰ LEVELE. Belsőleg a kipréselt zöld levélnedvét napi 3*1 gyermekkanállal fogyassza. Külső alkalmazásra az útifű levelét alaposan átmosást követően, kézzel – mint egy papírdarabot – gyűrje össze a tenyerében. Az így előkészített levelet helyezze a becsukott szemére, legalább 15-20 percre, ha ideje engedi akár naponta többször is, este a leveleket cserélgetve akár egy órán át is alkalmazhatja. Készíthet (csak külső használatra) SZEMMOSÓ folyadékot is 1,5 dl forrásban lévő vízbe tegyen 5-6 ÚTIFŰ levelet és 10 percig lefedve, áztassa tovább. A leszűrést követően a folyadékkal átitatott vattapamacsot a szemére helyezheti, vagy csak mossa át a szem környékét. Ugyanilyen módon készíthet szemmosó folyadékot a kék BÚZAVIRÁG szirmaiból is, ebben az esetben 1 teáskanálnyi szirmot tegyen a vízhez (mint az Útifűnél). Az ORVOSI SZEMVIDÍTÓFŰ (Euphrasia off.) hatóanyagai a legkülönfélébb szembetegségeknél is használnak: szemhéjgyulladás, szaruhártya-gyulladás, kötőhártya-gyulladás, könnyezés, szemfáradtság, árpa esetén is. A kamillavirágot elővigyázatosságból, a keresztreakciók lehetősége miatt nem javaslom.
Kiválóan enyhíti az orr-, de a szemtüneteket is a vöröshagyma. Egy frissen félbevágott vöröshagyma belélegzése azonnali eredményt hoz annak, aki tüsszög, eldugult orra miatt nehezen kap levegőt. A hagymatinktúra belső használatra hasonlóan eredményes, 1 pohár vízben 5-7 csepp, napi 2-3* fogyasztva csökkenti az allergiás tüneteit. Az orr nyálkahártya irritációjának csökkentésére a tengervizes orrcseppet javaslom. Ebbe tehet MENTA- és CITROMFŰ levelet (2-3 csepp a kipréselt, átszűrt friss zöld mentából, citromfűből), majd alaposan rázza össze a tengervizes orrcseppel készített keveréket. Korlátlanul használja, nem károsítja az orr nyálkahártyáját, könnyíti a légzést.
Az enyhe hőemelkedéssel járó orrdugulás, szemkönnyezés esetén a HÁRSVIRÁG (2), BODZAVIRÁG (2), MENTA (1), CITROMFŰ (1/2), megadott arányban bekeverve belsőleg enyhíti az orrfolyás, szemkönnyezés tüneteit. A keverékből egy csapott gyermekkanállal reggel és este 2 dl vízzel forrázatot készítsen, majd lehetőleg akácmézzel, citrommal ízesítve igya legalább három napon át.
A barátnője az orvosával beszélje meg azt, hogy az allergiás személyeknél gyakran fennálló kalcium-, magnézium-, és vagy mangán-, A-vitamin és cink hiány pótlására mit tanácsol a személyére szólóan, pótlásként, és milyen adagban, hogy valamennyire enyhíthesse jelenleg fennálló, markáns tüneteit.
A várandósság, szoptatás elmúltával javasolt barátnője életmódjának, táplálkozásának újragondolása, immunrendszerének erősítése, az allergiájának elkerülése érdekében. A friss levegő nélkül nem élhetünk, az a cél, hogy ne a külvilágtól teljesen elzártan éljen, hanem élvezze a természet adta szépségeket, a napfényt, a szelet és az esőt is. A születendő kisbabához nagyon sok boldogságot kívánok! Szeretettel: Némethné Éva
mioma
A kérdés
Tisztelt Éva!Olvastam több ön által javasolt kezelést méhtesti miómával kapcsolatban ,töbek közt felkeltette érdeklődésemet a ricinusolajos pakolás amit nem tudom hogyan kell elkésziteni és alkalmazni.Nem Magyarországon élek igy nem tudom személyesen felkeresni,könyveket sem tudok beszerezni,sőt ahol élek nem igen ismert még a természetgyógyászat igy sem homeopátiás gyógyszereket sem egyéb természetes gyógyszert nem tudok beszerezni.Amim van az a pásztortáska.palástfű és cickafark teák.Érdekelne hogy a cickafark a fitoösztrogén tartalma miatt ajánlott-e,valamint milyen arányban keverjem ezeket a teákat és mennyit fogyaszhatok belőlük naponta?Pár napja méhnyaki polipot távolitottak el nálam még várom az eredményeket,de ezzel kapcsolatban is szeretném ha adna pár tanácsot mitől jelennek meg hogyan előzhetem meg illetve mekkora az esélye annak hogy rosszindulatú illetve hogy visszatér?Ha sikerülne homeopátiás gyógyszert beszereznem tudna-e ajánlani személys találkozás nélkül készitményt? Válaszát előre is köszönöm!
A tanácsadó válasza
Kedves Levélíró! Soraiból nem derül ki az, hogy milyen életkorban van. Fiatal, még gyermekvállalás előtt áll, középkorú, gyermekszülések után van, avagy idősebb, esetleg változó korban lévő. A női nemi hormonok miatt a test számára más és más hatóanyagú (fitoösztrogént tartalmazó) gyógynövények segíthetnek. Az Önnél lévő, felsorolt gyógynövények a nők problémáinak hatásos ellenszerei, de nem megfelelő adagban és keverékben felhasználva bizony, árthatunk is. Ezért fontos a kezelendő személyre vonatkozó ismeretek részletes feltárása. Jelenlegi helyzetében a műtét utáni állapot rendezését tartom a legfontosabbnak. Ebben bizonyára segítségére vannak orvosai, a vitaminok, elsősorban a C-vitamin, ásványi anyagok, vas pótlását illetően. Az Önnél lévő, felsorolt három gyógynövény egyenkénti (mono) készítményként, vagy a három összekeverésével, nem megfelelő a problémái rendezésére, tekintettel a mioma jelenlétére. A három növény mellett szüksége lenne más gyógynövényi összetevők hozzáadására, beszerzésére. Kérem, jelezze, ha meg tudja oldani más, további gyógynövények beszerzését, akkor a pontos recepttel együtt a ricinusolaj pakolást is részletesen ismertetem. Üdvözlettel: Némethné Éva