Tanácsadóink

Weixl-Várhegyi László

Választhat az alábbi lehetőségek közül vagy lejjebb görgetve elolvashatja a tanácsadóhoz érkezett korábbi kérdéseket, ill. az azokra adott válaszokat – amennyiben azok publikusak.

Sugárfertőzés

A kérdés

Kedves László!Köszönöm a gyors választ és a cikket. A kérdésem előtt már elolvastam, most ismét megtettem ezt.Újabb kérdés merült fel bennem. Ha röntgen vizsgálatra megy az ember, előtte vagy utána vegyen be nagy adag C-vitamint?Az előző kérdésemre visszatérve, értem, hogy igazából bármit eszek, minden sugárfertőzött. Az azonban még mindig kérdés számomra, hogy a teljes kiörlésű liszt egészségkárosítóbb-e Csernobil szemszögéből nézve, mint a fehér liszt.Üdvözlöm: Klárik Melinda

A tanácsadó válasza

Kedves Melinda!
Igen, röntgenvizsgálat előtt kell bevenni a sok C-vitamint, mert előtte kell felkészíteni a szervezetet, de utána is lehet még bevenni, mert inkább több legyen a szervezetben, mint kevesebbb egy-egy ilyen szervezetet érő hatásnál!!
Mindenütt mérhető a természetes háttérsugárzás, amelyhez az élővilág hozzá is szokott. Minden élőlénynek van bizonyos tolarenciája adott esetben ha megnövekszik a nukleáris sugárzás mértéke, vagy ereje. Nyilván egy teljesen egészsége embernek a toleráló képessége sokkal nagyobb, mint egy legyengültté. Ha erősen tartja valaki az immunrendszerét, akkor nagyon dózist is elvisel. Még mindíg élnek olyan japánok Hirosimában és Nagaszakiban, akik akkor átélték az atomrobbanást és mégis életben maradtak és ma is egészségesek!
Nem kell félnie tehát sem a fehérliszttől, sem a teljeskiőrlésű gabonalisztektől a csernobili kérdés kapcsán. Egyébként a tömeg határozza meg az egészet egy ugynazon tömegű, ugyanazon anyagban ugyanannyi sugárzás van, függetlenül attól, hogy annak milyen a kinézete. Egy egész búzaszem, meg egy búzaszemnyi liszt ugyanolyan egészségkárosító hatású az azt elfogyasztóra, ha mindegyik egyformán sugárfertőzött, azaz, ha egyforma dózist kapott. A földsugárzásokban, geopatikus zónákban műszerekkel kimutathatóan vannak nukleáris sugárzások, s nálunk különösen a rádioaktív jód 131-es izotópja károsít, mivel legtöbb ember pajzsmirigye Magyarországon jódhiányos és akkor még nem is említettem a mindenütt jelen lévő, talajból áradó radioaktív radon sugárzást. Ilyen sugázásokhoz hozzá vagyunk szokva immunrendszerileg. A mértékkel van a baj! Ha valaki évekig mondjuk Hartmann-sugárzásban fekszik és gyenge az immunrendszere, azt meg fogja betegíteni ez a geopatikus sugárzás. Az ilyen sugárzónákban lévő élelmiszerek közül a teljes gabonaszem sokkal kevésbé van kitéve szennyezettségnek, mint feldolgozott, liszt állapotban, még akkor is ha az teljeskiőrlésű liszt. Nyilván a fehérliszt is ugyanolyan mértékben szennyezett! A tömeg határozza meg a mértéket!!
Az egész Velencei hegység nukleáris kisugárzása többszöröse a magyar átlagnak. Az ottani sugárszennyezett talajt a csapadék beleviszi a Velencei tóba, ahol olyan koncentrációban van már az iszapban, hogy azt gyógyításra is lehet használni. Nem kell tahát félni még Csernobiltól sem, mert az uralkodó széljárás nem felénk hordta a nagy dózisú szennyezőanyagokat!
A teljeskiőrlésű liszt, ha sugárszennyezett, ha nem, akkor is egészségesebb a fehér lisztnél! Ez táplálkozásbiológiai szempontból lényegesebb, mint sugárfertőzöttség szempontjából.
Remélem sikerült megnyugtatnom, mert arra is vigyáznia kell, hogy a félelem és a negatív érzelmek gyengítik az aurát, az immunrendszert és az ilyen emberek szervezete kevésbé ellenálló minden sugárzással és minden ártalommal szemben.
Üdvözlettel: W-V.László

Milyen táplálékkiegészítőt szedjek?

A kérdés

Calivita vagy van valami hatekonyabb?Kedves Laszlo!Kerem adjon tanacsot, hogy melyik forgalmazotol vasaroljak Omega 3-at, Evening Primrose olaj kapszulat (borrancosodas ellen), Lutein Pluszt erdemes-e szedni latas javitasara es nagyon szaraz szemre, hajhullasra es serult hajszerkezet helyreallitasara mit javasol (C vitamin 1000 mg vagy Supermega 50).A Calivitas Supermega 50 nekem annyira nem valt be, a C vitamin jo volt, a tobbit meg meg nem probaltam. Kerem irja meg melyik keszitmenyt melyik cegtol vasaroljam, szeretnek rendelni jo felszivodasu es tiszta keszitmenyeket.Koszonettel:Tunde

A tanácsadó válasza

Kedves Tünde!
Omega-3 ból két jó terméket ismerek és szedek, az egyik a Vitamin Station terméke, a másik a DR Norvégia cégé.Mindegyik kapható patikákban és bioboltokban.
Bőrráncosodásra az oliva extraszűz olajjal kevert mandula olajat ajánlom, külsőleg és belksőleg is, és nem kell szednie, akkor a vércsoportjának nem is biztosan jó E.Primrose olajat!
A Luteint, főleg a Lutein Pluszt nagyon érdemes szedni, még azoknak is, akiknek nincs baj a látásukkal, mert ezzel meg tudják akadályozni a későbbi látásromlásukat!
A hajhullást bélmosással, Colon hidroterápiával és vitaminos hajszeszekkel lehet megelőzni és gyógyítani, de ajánlott szedni a cinket, a szelént, a C-vitamint nagy dózisban, sok kölest kell ennie és nem ártana a 11.sz Schüsszler só ( Silicea) D6-os változata sem. Feltétlen szedje a Vitamin Station ProbioFlóra, vagy a Cali Vita Probio Balance termékét, mert ma itthon ezek a legjobb termékek a bélflóra visszaadáshoz és szintentartásához!
Ha nem vált be a Cali Vita Super Mega 50-e, akkor javasolnám vagy a Vital vércsoportos vitaminját, vagy a Vitamin Station cég Every One termékét.
A száraz szemre használjon patikában kapható szemcseppet, vagy tiszta desztillált vizet! A Cali Vita C-1000-se és a Vitamin Station C-1000-se ugyanaz a termék, csak a VS-é jóval olcsóbb!
Üdvözlettel: W-V László

Csernobili katasztrófa

A kérdés

Kedves László!Igaz-e, hogy a csernobili katasztrófa miatt még ma is mérhető szennyeződés a gabonák héjában található meg leginkább? Ha igen, akkor kerüljük a teljes kiörlésű gabonát és a müzlit? Tartalmazhatnak ezek a növényi részek annyi káros anyagot, ami konkrétan rákkeltő lehet? Várom a válaszát!Klárik Melinda

A tanácsadó válasza

Kedves Melinda!
Átküldöm a Csernobilról korábban írt cikkemet és akkor választ kap a kérdésére is. Röviden csak annyit, hogy a nukleáris szennyeződések felezési ideje többezer év is lehet! Ezért nem vagyok híve az atomerőműveknek, mivel a kiégett fűtőelemek is sugároznak és többezer évig biztonságos helyen kell tárolni azokat. Jó sok munkát adunk vele az utódainknak!!!

Ez egy 2006-os cikkem, több újságban megjelent! Ha elolvassa, azt is megérti, hogy miért kellene mindekinek Magyarországon, a kisgyermektől az aggastyánig, szerves jódot tartalmazó Spirulina, vagy Chlorella algatablettákat fogyasztania! Meg azt is megérti, hogy miért nem jó, ha földsugárzásban tartózkodunk, főleg alvás, pihenés idején!

20 ÉVE TÖRTÉNT ----- CSERNOBIL AKKOR ÉS MA ----- MI LESZ MÉG ?

IN MEMORIAM CSERNOBIL

Immár 20 éve, 1986. április 26-án történt a békés célú atomenergia felhasználás eddigi legsúlyosabb balesete. Az atomenergiát tartják a nem környezetbarát energetikai szakemberek a legolcsóbb energia-forrásnak a villamos-energia termelésben. A környezetbarát energetikai szakemberek, a napenergiát, a szélenergiát, a vízi-energiát, a geotermikus, stb. energiát tartják a legolcsóbbnak, mert azok üzemzavar esetén is környezetbarátok maradnak.

Kiszámolták, hogy 1 kW villamos teljesítmény legolcsóbba akkor kerül, ha nukleáris erőművekben állítják elő az elektromos áramot. Ez az olcsóság viszonylagos.. Amit ember tervezett, ember épített, ember működtet ( igaz ez az ember tervezte, ember építette automatizált rendszerekre is), az meghibásodhat, elromolhat az emberi figyelmetlenség, az anyaghiba, s a folyamatrendszerben bekövetkezett hibák miatt, de a természeti- és környezeti anomáliák, katasztrófák (árvizek, nagy esőzések, havazás, földrengés, tűzvész, tornádók, stb) is okozhatnak problémákat.. A Murphy-törvény eddig mindig működött! Ami elromolhat, az el is fog romolni, vagy előbb, vagy utóbb. Ezt mutatják az elmúlt félév légi-, vasúti-, vízi-, közúti balesetei, .katasztrófái, de az épület-beomlási, tetőszerkezetek beszakadási balesetei is (tornacsarnokok, jégpályák, bevásárló központok stb.).

Igaz, valóban olcsó az atomenergia, ha 1 kW előállítását nézzük. De mi van a járulékos költségekkel? Az urán kibányászásától, az energia-pasztillák, energia-rudak előállításáig terjedő költségek, majd annak egészségügyi és egyéb sugárbaleseti kockázatai. Majd a kiégett fűtőelemek pihentetési, szállítási és tárolási költségei, s azok egészségügyi, környezeti kockázatai már nem lettek beszámolva. Tudják mi a különbség a kiégett fűtőelemek, a BBC, a CNN és a Magyar Televízió között?. Hát az, hogy a BBC, a CNN, a Magyar Televízió, stb. már rég nem lesznek, de a kiégett fűtőelemek és Csernobil még mindig sugározni fognak! Az ükunokáink ükunokáinak ükunokái 1.000, 10.000 és 100.000 év múlva is ( ha még akkor lesz élő ember a Földön!) emlegetni fogják XX. és XXI. századi őseiket, hogy hogyan lehettek ilyen barbárok és buták, hogy az „olcsó” előállítási költségek miatt még számukra is komoly egészségügyi kockázatot jelentő és komoly gazdasági kihatással járó örökséget hagytak rájuk, a pillanatnyi előnyökért. A természet rendje szerint élő fajok mindent megtesznek azért, hogy utódaik biztonságban legyenek. Úgy látszik, hogy az ember egy elkorcsosult faj, mert a sokadízigleni leszármazottjaival is hazardírozik és veszélynek teszi ki őket. Nem szabadna csak a mának élni. Gondolni kell a jövőre, s a jövő generációira is!

Évente a Nap a Földre annyi energiát sugároz, amellyel ki lehetne váltani 60 milliárd tonna(!) kőolajat. A napelemek hatásfoka egyre javul, a 20 évvel ezelőtti 3 %-os hatékonyság ma már eléri és meghaladja a 20 %-ot is. Ha a fűtést napkollektorokkal oldanánk meg, akkor újabb nyereség az energia-szinten. De ez csak a napenergia. Ott van a többi alternatív, környezetbarát energiaforrás is. Világháborúk törhetnek ki az energiahordozók birtoklása miatt! Iraknál a megszállás mondvacsinált ürügy volt az olaj miatt. Irán alatt gazdag olajkészletek vannak, most ott van egy atomerőmű-atombomba és terrorista-támogató hisztéria, mint jó ürügy az esetleges olajkészletek való hozzáféréshez.

Az atomfizika fejlődése

De térjünk vissza Csernobilhoz. Az atom szó a görög atomosz ( oszthatatlan) szóból származik Demokritosz görög tudóstól, aki ie.450- körül az anyag darabolásánál elméletben eljutott az atomokig. A radioaktivitás, azaz a sugárzó anyagok (uránsók) nukleáris sugárzását először H. Becquerei fedezte fel, s ő is mérte meg először béta-részecskéket, l899-ben. Az alfa sugarak létét 1909-ben E.Rutheford fedezte fel és mérte meg. A legáthatolóbb sugárzást a gamma-sugárzást 1900-ban H.Villard fedezte fel és bele is halt a felfedezésébe, mert sugárfertőzést kapott.. Utána még több kutatónak meg kellett halnia ahhoz, hogy óvatosabbak legyenek a sugárzó anyagok vizsgálatánál, vagy az azokkal való kísérletezésnél. Az első mesterséges magátalakításokat Rutheford végezte el. Az atommag alkotóelemeit közös néven nukleonoknak nevezték el. Innen ered a nukleáris elnevezés. A kísérletek során felfedezték az izotópokat is, melyek az adott elem eltérő neutronszámú változatai. A magfizika Ferni és Yukawa kutatóknak köszönhetően l934-ben született meg. 1942-ben volt az első kísérleti atombomba robbantás a Nevada sivatagban, melyet 3 év múlva már sajnos a gyakorlati alkalmazás követett Hiroshimában és Nagaszakiban, s újabb egy év múlva már a hidrogénbomba volt a „sláger”. Az atomkor kezdetét 1942 december 02-től számítják, ugyanis Szilárd Leo ekkor hozta létre az első szabályozott atommáglyát, azaz atomerőművet. A magyar atomtudósok ugyancsak kivették részüket az atomenergia békés és nem békés célokra történő kifejlesztésében. Többen közülük Nobel-díjat is kaptak. Hevessy György, Neumann János, Szilárd Leó, Teller Ede, Wigner Jenő kutatók sajnos nemcsak a békés, hanem a katonai célú kutatásokban is részt vettek.

Az alfa sugarakat már egy vékony papírlap is képes elnyelni. Gondot csak akkor okoz, ha por, lebegő részecskék formájában a tüdőbe kerül, mert akkor a légutak nyálkahártyáját közvetlenül éri az alfa-sugárzás. A béta-sugarak már nemcsak a légutakat, hanem a bőrt és a szemet is károsítják, mivel több milliméter vastagon is behatolnak a testszövetekbe. Ha táplálékkal jutnak (Csernobil után ez is előfordult) a szervezetbe, akkor a z egész tápcsatornát komoly sugárfertőzésnek teszi ki.. A gamma – sugarak, nagy energiájú elektromos hullámok, fénysebességgel haladnak és az emberi szervezeten könnyen áthatolnak (áthatoló nukleáris sugárzás), így ez az egyik legveszélyesebb a radioaktív sugárzások közül (most a neutron-sugárzást nem vizsgáljuk- neutron-bomba). A gamma sugárzást csak több centiméter vastag ólomlemezzel lehet lefékezni. Az első sugárzásmérő műszert Geiger és Müller kutatók fejlesztették ki, s ez az alapműszere a részecske-kutatásnak. A műszert GM-csőnek is nevezik.

Milyen háttér- és egyéb sugárzások vannak?

Környezetünkben kétféle eredetű radioaktív sugárzás-fajta létezik, a természetes és a mesterséges eredetű. Földünk effektív dózisa 82%-ban természetes eredetű, melynek 55 %-a a radontól származik, amely elem mindenütt jelen van és mérhető. A radonsugárzás értékének rendszeres mérésével előre jelezhetők a földrengések, mivel ilyenkor megnövekszik a kőzetekből feltörő radongáz mennyisége. Van a kozmoszból és van a kőzetekből jövő természetes radioaktivitás is. Bár ezekhez az élővilág hozzászokott, de ha megnövekednek az értékei ( ózonlyuk alatt, barlangokban, földalatti helyiségekben, szigeteletlen földszinti helyiségekben, pincékben, stb.), akkor előidézhetnek súlyos egészségügyi problémákat, vagy halált is! A maradék 18% többsége orvosi vizsgálatokhoz használt röntgen készülékek és a CT vizsgálatok miatt éri az emberi szervezetet. Egy-egy röntgen-vizsgálat egészségügyi kockázattal jár, ezért ilyenkor nagy dózisú C-vitamint kellene bevenni ( 20-30 gr-ot!) Egy CT-s vizsgálat alkalmával a röntgen-vizsgálathoz képest 100-szoros(!) dózist kap a szervezet. Ilyenkor csak mega dózisú C vitaminnal lehet enyhíteni az egészségkárosító hatást. Csínján kellene az orvostudománynak bánni ezekkel a vizsgálatokkal, mivel amúgy is legyengült immunrendszerű betegeket vizsgálnak ilyen módon. A CT-s vizsgálatok sorozata egyenes út a temetőbe. Hogy miért nem a kockázatmentes thermográf eljárást használják? Erre tudom a választ, csak nem merem leírni, inkább bioterrorizmusnak nevezném.

A mesterséges sugárzások közel 5%-át az eddigi atom- és hidrogénbomba kísérleti és stratégiai robbantások során és utána keletkezett sugárzások adják.. Továbbá az atomerőművek működése, a fűtőelemek előállítása és a kiégett fűtőelemek tárolása, szállítása során a szabadba jutó sugárzások teszik ki. Különösen veszélyes elemek az urán, a tórium és a plutónium.. De veszélyes a természetes káliumban előforduló 40-es kálium izotóp. A kálium 0.012 %-a ilyen káros izotóp.. A kálium izotóp 1,46 MeV ( mega elektronvolt) energiájú gamma- és 1,36 MeV energiájú béta-sugárzást bocsát ki. Ezért kellene csínján bánni a kálium műtrágyaként való felhasználásával, mert a táplálék-láncban a káros izotópok aránya többezer-szeresére is feldúsulhat. Ezért kellene központilag betiltani a konyhasók káliumozását is. A 40 % káliumot tartalmazó Vivega sót egyenesen gyilkos sónak lehetne nevezni! Nem értem miért van a forgalomban? Illetve értem. A kulcs-szó itt is a bioterrorizmus! Túl vagyunk népesedve! Gyéríteni kell a lakosságot.

Hogyan károsítják egészségünket a különféle sugárzások?

Az ionizáló sugárzás egészségkárosító hatását korán felismerték, mely felismerés sajnos jó néhány áldozatot szedett a tudomány úttörői közül. Pl. a Röntgen-sugárzás gyakorlati bevezetése után sok orvos, nővér és beteg kapott sugárfertőzést, melynek jellegzetes tünetei, a leukémia, a bőrgyulladás,, fekélyesedés, hajhullás, szemfájdalmak, a rosszindulatú daganatok, stb. Az uránbányászok többsége még 45 éves koruk előtt tüdőrákban, a fluoreszkáló, világító festékkel dolgozó munkások pedig gyomorrák és csontrák betegségekben hunytak el idő előtt. A sugárzások egészségkárosító hatásával kapcsolatos tapasztalatokat az 1945-ben Japánra ledobott két atombomba robbantás után szerezték.

A földsugárzások radioaktív jód-izotópjai és a radon sugárzás évente több ezer ember haláláért felelősek. Minden rosszul szellőző helyiségben jelen vannak a radon-gázok, de különösen sok van a kőházakban (gránitban és a betonban). Csernobil kapcsán a 131-es jód izotóp okozta Magyarországon a legtöbb problémát, mert nemcsak a bőrön keresztül szívódott fel, hanem a levegő útján is bejutott a szervezetbe. Magyarországon közepes mértékű volt a radioaktív anyagok kihullása a légkörből a Csernobili reaktor-baleset után, mégis itt volt Ukrajna után a legtöbb haláleset és megbetegedés, valamint genetikai károsodás. Ennek az oka az, hogy Magyarország talajából hiányzik a jód. A nincs-ből a növény sem tudja felvenni és van-ná tenni a szervezet számára szükséges szerves jódot. Ezért van Magyarországon a lakosság arányához mérten a legtöbb pajzsmirigyes megbetegedés. A pajzsmirigy-műtétek orvosi gyakorlata a nálunk legjobb a világon. Ha valaki a világ másik felén él és megbetegszik a pajzsmirigye, ráadásul tehetős ember, akkor biztosan Magyarországra jön műtetni, kezeltetni magát, mert itt értenek hozzá legjobban az orvosok. A pajzsmirigy, mint az immunrendszer őre számos betegségért felel, ha rosszul működik. Ezért magas ma itthon a mortalitás szinte minden betegség-kategóriában! Az a baj, hogy téves gyakorlatként szervetlen jóddal akarják pótolni a hiányzó jódot. A szervetlen jód pedig pajzsmirigy alul- és túlműködési zavarokat okozhat, mint a jódhiány. A jódos ásványvizek szervetlen jódot tartalmaznak, tehát nem jók pótlásra. Ugyanilyen rossz a jódozott só is, amely szintén szervetlen jódot tartalmaz. Ráadásul a jód szublimál még a vegyületből is (7.osztályos anyag!), tehát elillan, ha kibontjuk a zacskót. Mindenkinek kellene szednie alga-tablettákat, amelyben szerves jód van és abból mindig, annyit vesz fel a szervezet, mint amennyire szüksége van! Ha nincs elég jód a pajzsmirigyben, akkor legkönnyebben a radioaktív jód épül be. Ezért volt az, hogy a magyarok jódhiányos pajzsmirigyei rendesen telítődtek a csernobili 131-es jód izotóppal, amely radioaktív jód aztán sok ember megbetegedését, halálát, valamint sok magzat és csecsemő genetikai károsodását okozta. A Csernobil kapcsán nálunk nagyobb radioaktív szennyezést kapott országokban jóval kevesebb volt a megbetegedés és halál.

Ha a Csernobili katasztrófát időben bejelentik és alga-, valamint jódtablettákat osztottak volna szét a lakosság körében, akkor elkerülhető lett volna a sok megbetegedés, haláleset és születési rendellenesség. Az akkori szovjet állami- és pártvezetőket, valamint a magyar állami- és pártvezetőket intézkedés elmulasztása miatti tömeges megbetegedés és halál miatt Nemzetközi Bíróságnak kellene elítélnie, emberiség-ellenes bűntett miatt! Ezek nem évülnek el, tehát mai is -20 év után- el lehetne indítani az eljárást ellenük. Gorbacsov ráadásul még Nobel-díjat is kapott!

Sajnos a sugárterápiás daganatkezelés is egyre több halottat „termel” a 60-as kobalt izotóp alkalmazása miatt. A radioaktív sugárzás a testszövetekben kicsapja a fehérjéket, megváltoztatja a sejtmembránok áteresztőképességét, kromoszómatörést, génmutációt okoz. A sugárzást kapott, vagy besugárzott egyedekben ezt szomatikus hatásnak nevezik. Az utódokban létrejött genetikai elváltozásokat genetikai hatásnak nevezik. Ha tehát magzatként éri az embriót a sugárzás, akkor azt szomatikus hatásnak veszik, nem genetikainak. A fiatal fejlődő szervezet, az embrió sejtjei különösen érzékenyek mindenfajta nukleáris sugárzásokra.

Ismerjük meg a sugárzások küszöb-értékeit:
0,00 – 0,25 Sv (Severt) : következmények nincsenek, csak legyengíti az immunrendszert
0,25 Sv a küszöbérték
0,25 – 2,0 Sv: növekvő mértékű sugárbetegség
2,0 Sv felett: az első halálesetek
2,0 – 4,5 Sv: egyre több haláleset a dózis növekedésének arányában
4,5 - 5,0 Sv: 30 napon belüli halál a sugárfertőzöttek 50 % -ánál
7,0 Sv felett: totál halálos dózis
Késői hatások: daganat, fehérvérűség, mutáció, rövidebb életkor ( ha küszöbérték alatti a kapott dózis, az immunrendszer erősségétől függően szintén okozhat egészségkárosodásokat).

Atomreaktorok itthon és a világban.

Az atomreaktorok alapvetően 238-as és 235-ös urán izotópokat használó termikus reaktorok. A 238-as urán a neuronok elnyelése után 239-es plutóniummá alakul át. Ez az anyag már veszélyes, mert alkalmas atomfegyver előállítására is ( Irántól ezért tart a nem muzulmán világ). Legelterjedtebb reaktorok az un. nyomott-vizes reaktorok, s emiatt nagy a vízszükséglete a reaktoroknak. Általában nagy víznyerési lehetőségű helyek mellé telepítik. Az urán tekintetében Magyarország kiszolgáltatott, függő helyzetben van, mert Kővágószőllősön, a Mecsekben, már 1997 óta nem bányásznak uránércet. A stratégiai függés miatt nem lenne célszerű Paks működését meghosszabbítani. Ha nem kapunk keletről gázt, olajat, uránt, akkor megszűnhet a villamosenergia ellátásunk. Ezért kellene az atomerőművek helyett az alternatív energiákat hasznosítani, melyek nem okoznak függést semmilyen területen.

Magyarországon először 1959-ben építettek atomreaktort Csillebércen 2 MW teljesítményűt, amelyet ma 10 MW teljesítményűre fejlesztettek. 1971-ben Bp-n a Műszaki Egyetemen egy 100 kW teljesítményű reaktort helyeztek üzembe kutatási és oktatási célokra. 1982 és 1987 között Pakson 4 db egyenként 440 MW-os reaktor kezdte meg a működést. Az ország villamosenergia termelésének 38 %-át adja Paks. Sajnos az atomreaktorok is csak 1/3-os hatásfokkal működnek az úgynevezett ridegedés miatt. Magyarország északi része sajnos veszélyeztetett a szlovák atomerőművektől is.

A világon 440 atomerőmű működik ( 2005-ös adat), némelyik már 40 éve. Az atomerőművek 30-100 km-es körzetében (a teljesítménytől függ) a természetes háttérsugárzási értékek mintegy 2 %-al magasabbak, tehát az adott körzetben élők számára nagyobb a kockázati tényező. Csernobil térségéből 135.000 embert kellett azonnal kitelepíteni.

Milyen hulladékok keletkeznek az atomerőművekben?

Az atomerőműi hulladékok is kockázati tényezők! A kis aktivitású hulladékok közé tartoznak a kesztyűk, üvegek, szűrők, rongyok, stb. A közepes aktivitású anyagok közé tartoznak a vízkezelő gyanták, a zagyok, a berendezések és a fémek. A nagy aktivitású hulladékok a kiégett fűtőelemek, melyeket a kivétel után is hűteni kell, s még évekig az atomerőmű területén lévő átmeneti tárolókban kell tartani, pihentetni. Ezután jön az atomtemető. Általában sóbányákban, gránit alapú és agyagos kőzetek között tárolják Állítólag veszélytelen. Ennek ellenére érdekes, hogy Püspökszilágyon és környékén a tárolás óta egyes daganatos betegségek szignifikánsan nagyobb arányban fordulnak elő, mint másutt. Sajnos ez is lakosság félrevezetése. Most Tolna megyében épül egy újabb atomtemető. Már az atomhulladékok szállítását is akkora lakossági ellenállás övezi, hogy titokban, éjjel a nagyforgalmú helyek kikerülésével szállít az „atomvonat”. Az atomtemetőkbe kerüléskor a fűtőelemek egy részét még léghűtéssel tovább kell hűteni, amíg teljesen le nem áll a láncreakció. Üvegmátrixokban is elnyeletik, s így 500-600 évig állítólag biztonságosan tárolható. Mi lesz 600 év után? Utánam az özönvíz? Apropó víz. Akármennyire is jól szigetelt az atomerőműi hulladéktároló, főleg a közepes aktivitású, előfordulhat, hogy az ivóvízbázist is elszennyezi. A Murphy-törvény működik! A szakemberek szerint a kiégett fűtőelemeket 100.000-1.000.000 évig el kell zárni a bioszférától. Ki garantálja, hogy egymillió éven belül nem lesz az adott területen olyan tektonikus mozgás, amely nem háborgatja meg a tároló -helyet. Miért nem gondolunk a jövő nemzedékekre?

A másik gond, hogy a neutronsugárzás miatt a reaktorok fala csak kb. 25-30 évig üzemeltethető biztonságosan. A reaktortartály nem cserélhető, így azok élettartamát a reaktor-héj vastagsága és élettartama határozza meg. Ezért nem értem, hogy miért hosszabbították meg a Paksi erőmű működési idejét. Már így is gond volt, hogy 1999-ben az akkori kormány a paksi, szovjet gyártmányú berendezésekhez francia atom-szakembereket hozott, karbantartási és élettartam-növelő, valamint teljesítménynövelő munkálatok elvégzéséhez. Az eredmény közismert. Pakson is súlyos üzemzavar történt, melyet most már orosz szakemberekkel próbálnak elhárítani. Olyan ez mintha az orosz autókat Párizsban akarják tuningolni, vagy a francia autókat Moszkvában javítani, s a végén mégis a gyári szakemberek kellenek. Adott egy technika, akkor azzal ne kísérletezzen olyan szakember, aki nem jártas a technológiában. Az eredmény közismert. Még jó, hogy nem lett Paksból magyar Csernobil.

A leállított atomerőművek nem maradhatnak korlátlan ideig ebben az állapotban. Lebontásuk 10 -20 évig is eltarthat (még mindig olcsó az atommal előállított áram?). Minden lebontott elemet radioaktív hulladékként kell kezelni. Legtöbbször a lebontást csak egy bizonyos szintig hajtják csak végre, ezért védett őrzést igényel a volt atomerőmű területe, még az ükunokáink idejében is. Ezek az ipari torzók egyáltalán nem arra vallanak, hogy milyen olcsó az atomenergiával megtermelt elektromos áram. Pakson évente 400-450 kiégett fűtőelem cseréje történik meg. Ez a tervezett üzemidő alatt a bezárásig mintegy 500 köbméter nagy radioaktivitású nukleáris hulladék elhelyezését teszi szükségessé. A kis- és közepes aktivitású hulladékok mennyisége mintegy 20.000 köbméterre tehető. A részleges leszereléskor kb. ugyanennyi hulladék keletkezik, ami már 40.000 köbmétert(!) jelent. A védett őrzés a lebontás, a hatalmas mennyiségű radioaktív hulladék tárolása kezelése mennyibe kerül? Ezeknek a költségei is bele vannak számolva az 1 kW előállítási árába?

Reaktorbalesetek.

Az atomerőműi rendellenességek egy részét üzemzavarnak nevezik, Ilyen már minden atomerőmű életében többször is előfordult. A veszélyeztetéstől függ a minősítésük. Eddig három nagyobb erőműi baleset volt (állítólag Szovjetunióban több is volt, csak nem jelentették be a világnak, s a megemelkedett háttérsugárzási értékeket a hidrogénbomba-kísérletekkel magyarázták). Az első az Észak-Angliai Windscale-ban, 1957-ben. A grafit moderálású reaktorban Wigner-effektus lépett fel, a rektor felforrósodott és a grafit meggyulladt. A reaktorból nagymennyiségű sugárzó anyag került ki a levegőbe, hiába hűtötték a berendezéseket. 5oo négyzetkilométeren összegyűjtötték a tejet és emberi fogyasztásra alkalmatlannak minősítették, a magas 131-es jód izotóp tartalom miatt. A személyzetből egy ember kapott a normál háttérsugárzás húsz-szorosát meghaladó sugárfertőzést.

A második reaktorbaleset Pennsylvaniában, 1979. március 28-án történt a Three Mile Island-i erőműben. Karbantartási hiba miatt elzáródott a hűtővízrendszer egy része, ráadásul az automatika sem működött rendesen, emiatt túlforrósodott az egyik reaktor és elindult a víz-cirkónium reakció. Szerencsére a vészleállító rendszer működőképes maradt, de a kémiai robbanás miatt jelentős szennyeződés került a szabadba, de zárt rendszeren belül maradt. Egy dolgozó halálos sugárszennyeződést kapott.

Mi történt Csernobilban?

Csernobilban egy RBKM típusú, 1970-ben kifejlesztett grafit-moderálású reaktor működött négy blokkal. Ebben a reaktorban működés közben lehet cserélni a fűtőelemeket, viszont ez nagyon veszélyes, mert a hőmérséklet megemelkedésekor nem áll le a láncreakció. Ilyen hiba már volt korábban is a négyes blokknál, de nem tartották fontosnak kidolgozni az elhárító, megelőző intézkedéseket. Az atomerőmű egyik mérnökét, Anatolij Diatlovot az a probléma foglalkoztatta, hogy mi van akkor ha hirtelen kiesik a hálózati villamosenergia-szolgáltatás, mivel ilyenkor a hűtőközeget keringető szivattyúk is leállnak és az automata leállítja a reaktort is. Viszont ez esetben is kell biztosítani a megfelelő hűtést. Az áramot ilyenkor a dieselmotoros generátorok biztosítják. A motorok felgerjedéséhez és a megfelelő teljesítmény eléréséhez idő kell. A vészleállítás után viszont az áramtermelő turbinák még forognak egy darabig és a teljesítményüket kihasználva, bonyolult átkapcsolási rendszerrel üzemben lehet tartani a keringető szivattyúkat. Ezt a kísérletet csak akkor lehetett elvégezni, amikor a kisebb teljesítmény miatt le lehet állni az egyik blokkal. Diatlov, Fornintól, az erőmű főmérnökétől engedélyt kapott a kísérlet végrehajtására 1986 tavaszán.

1986, április 25-én (ekkor pravoszláv nagypéntek volt) 1,00 órakor kezdték el a 3,2 GW teljesítmény csökkentését. 13,00 órára a teljesítmény a felére csökkent. 14 órakor az elektromos művek értesítette a Csernobili Lenin Atomerőművet, hogy ne csökkentse tovább a teljesítményt, mert az ünnepi hétvége miatt megnőtt a lakossági felhasználás. A csökkentéssel leálltak, majd amikor az ottani ELMŰ 23 órakor jelezte, hogy már nem kell akkora teljesítmény, folytatták a kísérletet, úgy hogy a 4-es blokkot lekapcsolták a hálózatról. A várakozástól megfáradt mérnökök nem vették figyelembe, hogy az alacsony teljesítmény miatt fellépett a xenon-mérgezés, ami instabillá teszi a reaktort. Ilyen probléma, már volt az USA-ban is, tehát a mérnökök is ismerték a veszélyt. Így érkezett el a pravoszláv Nagyszombat, amikor is mindenki a hétvégi házában töltötte az ünnepeket. Így a szakértők és a döntéshozók sem voltak a közelben, csak a fiatal, tapasztalatlan, kísérletező mérnökök, akik érzékelték a felszaporodott reaktorméreg mennyiségét és a megengedettnél nagyobb mértékben megemelték a szabályzó-rudakat. Konstrukciós hiba volt, hogy a kiemelő szerkezet megengedte a nagyobb mértékű szabályzórúd kiemelést. Diatlov mégis engedélyt adott a kísérlet folytatására. A mérnökök maguk akarták irányítani a folyamatokat, ezért az automatikát kikapcsolták. A zóna üzemzavari jelzőrendszert már pénteken 14 órakor –szabálytalanul- kikapcsolták.

Már éjfél elmúlt, s már április 26-a volt, amikor a biztonság kedvéért a keringetési sebességet megnövelték. Ez viszont túlhűtötte a rendszert. Ez miatt a várt 0,7GW teljesítmény 0,03 GW-ra esett vissza. Ez miatt egy napot kellett volna várni, hogy a megemelkedett xenon-mérgezés miatt a felhalmozott 135-ös jód és a 135-ös xenon izotópok elbomoljanak, mert különben a reaktor működése rendkívül instabillá válhat. 1 óra után hét perccel Alekszej Akimov és Leonid Toptunov a szabályzatra hivatkozva habozott, de Diatlov rájuk parancsolt és folytatták a kísérletet. A reaktor teljesítményét 0,2 GW-ra csökkentették, holott a szabályzat tiltotta a 0,7 GW alatti üzemeltetést. Egyben csökkentették a hűtővíz keringetési sebességét is. 1 óra
23 perckor elkezdődött az igazi kísérlet és még a biztonságvédelmi automatikát is kikapcsolták. Ezután másodpercek alatt elkezdett instabillá válnia a rendszer, nem állt le a reaktor, hanem kezdett emelkedni a hőmérséklet és a teljesítmény is. Akimov hiába nyomta meg a vészleállítót, a folyamatok ellenőrizhetetlenné és szabályozatlanná váltak. A szabályozó rudak a nagy hőtől elgörbültek, a hűtővíz felforrt, a gőznyomás pedig letépte a reaktor fedelét 1óra 23 perc, 49 másodperckor. A víz 1100 fok felett hidrogéntermelő kémiai reakcióba lépett és a cirkónium és a grafit vízzel való kémiai egyesülése miatt keletkezett hidrogéngáz felrobbant és a kémiai robbanás lesodorta az épület tetejét is. Vladimir Sasenok villamosmérnök a robbanás következtében a helyszínen életét vesztette. A reaktor belsejében a hőmérséklet elérte a 3000 Celsius fokot, a grafit begyulladt ( és 10 napon keresztül égett!!), s a sugárzó anyagok nagy mennyiségben kerültek a légkörbe. A levegőbe került radioaktív anyagok mennyisége 400 hiroshimai atombombával volt egyenértékű!!

Rizskov miniszterelnököt csak 18 órakor értesítették a történtekről, aki vasárnap 11 órakor (34 óra telt el a robbanástól!) kormánybizottságot hozott létre, amely a helyszínen kezdte a vizsgálódást. Hétfőn reggel a Csernobiltól 1600 km-re lévő svéd Fosmark-i atomerőműhöz érkező dolgozók dózismérője még az üzembe történő belépés előtt szennyeződést jelzett. A svédek a szélirány alapján hamar rájöttek, hogy a szennyeződés nem tőlük származik, hanem délről jött.

A reaktor környéke 30 km-es körzetben erősen elszennyeződött. 135.000 embert kellett evakuálni. A radioaktív porfelhő Európa minden országába eljutott. És jelentős területeket szennyezett el. A négyes blokk köré beton szarkofágot építettek, ami jelentős áldozatokkal járt. Repülőgépekről dobálták le a betonterhet a blokkra. A pilóták mindegyike halálos dózist kapott. A hármas blokk ma is üzemel!
Hogy a magyar vezetők mikor szereztek tudomást a balesetről, nem tudjuk.. Mindenesetre ők is ott álltak május elsején a dísztribünön a Felvonulási téren. Emlékszem jó idő volt akkoriban. Sokan voltak a szabadban, sokan vettek a primőr salátákból, amelyek ugyancsak kaptak a kihullásból. A radioaktív jód izotópok sok ember pajzsmirigyébe beépültek és idő előtti halálát okozták. Az ezzel kapcsolatos statisztikákat nem hozzák nyilvánosságra, az adatokat csak az egyéb statisztikákból lehet megbecsülni. A mortalitás a következő években erősen megnőtt és kb. 6 évig tartott. Sok csecsemő született akkoriban testi hibákkal, de nagyobb volt az előző évekétől a csecsemő-halandóság is

Csernobil ma..

Csernobil környéke ma is lakatlan. Beindult a katasztrófa turizmus. Nem lehet szép látvány a kiürített települések sokasága. Sajnos ma ebből is üzletet csináltak, csak azt felejtik el, hogy a sugárzó és sugárszennyezett anyagok felezési ideje még nem járt le, tehát ma is lehet sugárfertőzést kapni, ha nincs megfelelő védőöltözetünk. A háborítatlanul maradt területeket visszafoglalta a természet. Elképesztő bujaságú flóra és fauna jött létre. A hasadó anyagok sugárzása miatt a növény- és állatvilágban is új egyedek jelentek meg. Ez meglepte a tudósokat is. A futurológusok megnézhetik milyen lesz a természet egy atomcsapás után. Megváltozik minden, s csak az ember nem éli túl az egészet. Meg is érdemli. Ő okozta a határtalan gőgjével, azzal, hogy le akarja igázni a természetet. A természet nem legyőzhető. Az ember mindig és mindent meg akar változtatni csak magát nem, pedig nekünk kellene visszaidomulni a természethez, mert a természet törvényei ma is úgy működnek, mint 10, 100 és 10000 évvel ezelőtt, s 100, 1000, és 10000 év múlva is úgy fognak működni, mint ma.

Csernobilra, s az ottani áldozatokra emlékezve, csökkenteni lehetett volna az áldozatok számát, ha időben jódtablettát, védőöltözetet, gázálarcot osztottak volna ki a katasztrófa-védelmi szervek a lakosságnak. Azt hiszem a riasztás és a kiosztás között eltelt időben is sokan szenvedtek volna sugárfertőzést. Azt hittem naivul, hogy Csernobil után és a paksi üzemzavar után a magyar hatóságok Paks 30 km-es körzetében lakóknak kiosztják a védőöltözeteket és a gázálarcokat, hogy mindenki gyorsan hozzájusson a védő-felszerelésekhez, de nem ez történt. Az ember nem számít. Ha katasztrófa lenne Pakson és kiosztanák a védőfelszereléseket, a gyermekeknek akkor sem jutna belőle. Nincs gyermekméretű védőöltözet, nincs gyermekméretű gázálarc! A jövő nemzedéke pusztulásra van ítélve! Nem a kampánnyal kellene foglalkozni a politikusainknak, hanem a biztonsággal. A biztonság megkövetelné, hogy ne hosszabbítsuk meg a tervezett működési időt Paksnál. Kísérletezni az atommal, az atomenergiával veszélyes, mert Murphy törvénye működik!

Várhegyi László
Ha tehát az Ön szervezete egészséges, akkor bizonyos dózisú sugárzást elvisel, minden egészségkárosodás nélkül. Egyébként ma az élelmiszeriparban tartósításra használják a a nukleáris besugárzás alkalmazását, s így a gabonákét is. Tehát a gabonák még akkor is sugárfertőzöttek lehetnek, ha azok a Föld Csernobiltól számított túlsó feléről kerültek be az országba!!!

Üdvözlettel: W-V.László

Nutri drink

A kérdés

Jó napot!Érdeklődni szeretnék a Nutrícia nevű roboráló készítményről, Nutri drinkről! Megnéztem a honlapjukat és nem találtam semmit arról, hogy ezek természetes úton vannak e előállítva! Az összetételét láttam, hogy sokféle ásványianyag van benne és különböző fehérjék, de nem tudom mennyire egészséges! Rákos és más súlyos betegségben szenvedő embereknek szokták felírni, mert ezt csak gyógyszertárban lehet kapni! Előre is köszönöm! Ági

A tanácsadó válasza

Kedves Ági!
A Nuri drink nem más mint agynonkutyult tehéntej!!! Ne jó sem a 0-ás,, sem az A-s, de az AB-s vércsoportúak számára sem. Előnynek tüntetik fel a magas kazein tatalmát, holott a kazeint az asztalosipar ragasztónak használja! A tehéntejben a kazein 300-szor több, mint az emberi tejben! A kazein a gyomroba jutva a gyomorsavval egy nyúlós, ragacsos masszát képez, amely bevonja a bélfalat és pontosan az nem szívódik fel, amelynek fel kellene szívódnia. A tehéntej azért sem jó az embernek, mert abban olyan DNS-kódok vannak, hogy a kis bociból, nagy marhát kell csinálni! Az embernek, csak az embertől kiseb tömegű emlősök teje a jó, mert azok DNS-ei nem jelentenek veszélyt a rákos sejtekre, mert a tehéntejek és tehéntej készítmények fogyasztása esetén, a kis rákos sejtből nagy és sok rákos sejtet csinálnak a tehéntej DNS-ek! Ha olyan jó lenne a tehéntej a borjaknak, akkor nem választaná le őket az anyjuk a tejről, hanem sok évig szopnának a borjak.
Ne javaslom sem Önnek, de különösen nem beteg embereknek a nutri drink fogyasztását!

Üdvözlettel: W-V.László

Elérhetőségem

A kérdés

Kedves Laszlo!A kovetkezo Calivitas termekeket szeretnem megrendelni magamnak: C 1000 vitamin, Supermega 50, Lutein Plusz (rossz a latasom es nagyon szaraz a szemem), ezen kivul Evening Primrose olaj kapszula, bor rancosodas ellen. Hullik a hajam is, ami miatt mar szedtem a korabbiakban Supermega 50-et, de nem vettem eszre hogy annyira hasznalt volna. A fenti problemakra tud javasolni hatekonyabb etrendkiegeszitot vagy maradjak a Calivitanal?Koszonom valaszat!Szeretnem felvenni Onnel a kapcsolatot, mert mas kerdeseim is lennenek. Kaphatok egy elerhetoseget Ontol? Kulfoldon elek, igy a rendelesre nem tudok surun eljarni.Koszonettel:Tunde

A tanácsadó válasza

Kedves Tünde!
A kérdését a másik kérdésénél megválaszoltam. A másik krésére a nem publikus felületen válaszolok.
Üdvözlettel W-V.László