A hipnózis lehetőségei és korlátai

Megtörtént például, hogy hipnotizálással felidézték a kora gyermekkort, és a páciens újraélte a másfél évesen elszenvedett tragédiát: szeme láttára ütötte el édesanyját a villamos. Az emlékkép olyan lelki megrázkódtatást idézett elő, hogy a páciens utána hosszú hónapokra pszichoterápiás kezelésre szorult.

Fizikai következményei is lehetnek az avatatlan személy által végzett hipnózisnak. Például egy kezdő hipnotizőr páciense két nappal a hipnózis után arra panaszkodott, hogy képtelen biciklire ülni, mert a kormányt folyton balra húzza a karja. A jelenség oka az volt, hogy a kísérletben a terapeuta az alany karjának elnehezedését szuggerálta, ám a hipnózis végén elfelejtette visszavonni a parancsot.

Elvben mindenki hipnotizálható. Vannak, akik fogékonyabbak, mások pedig kevésbé jó alanyok. Az emberek többsége közepesen érzékeny, de az emberiség hatodrésze nagyon, másik egyhatoda pedig alig befolyásolható hipnózissal.

Hipnózisban ébredő, gyilkos ösztönök

A múlt század harmincas-negyvenes éveiben több olyan film készült, melynek főhőse hipnózis hatására különböző rémtetteket, rablást, gyilkosságot követett el. Vajon valóban rávehető a hipnotizált személy bűncselekmények végrehajtására? Ha a hipnotizált személy a hétköznapi életében megtartja az erkölcsi, etikai szabályokat, általában hipnózisban is tiltakozik az ártó cselekedetek végrehajtása ellen. A deviáns, erkölcsi normákat nem tisztelő alanynál azonban nem zárható ki, hogy teljesíti a terapeuta parancsát.

Amerikában a II. világháború végén kísérletet végeztek néhány katonanövendékkel. Azt sugallták nekik, hogy egyik társuk japán kém, öljék meg. Bár a katonák ismerték az ősi parancsot „Ne ölj!”, mégis megpróbálták eltenni láb alól a társukat. Nem azért cselekedtek így, mert a tudatukban élő erkölcsi parancsot akarták megszegni, hanem azért, mert olyan utasítást kaptak, amelynek a végrehajtása katonai hivatásukban hazafias kötelesség volt. Éber állapotban cselekvés előtt ellenőrizték volna, valójában ki is a meggyilkolandó személy, de hipnózisban a terapeuta parancsa kioltotta éberségüket, megszüntette mérlegelő képességük működését.

A lélek vándorlása múltban és jövőben

Olykor hallhatunk az úgynevezett korregressziós hipnózisról, melyben a terapeuta alanyát előző életeibe vagy a jövőbe röpíti. A szakember szerint bizonyított tény, hogy az ember korábbi, régen elfeledett élményei a születés pillanatáig hipnózisban felidézhetők. A reinkarnációs – előző életekbe visszavezető vagy a jövőbe repítő – hipnózis létére azonban nincs semmilyen konkrét bizonyíték. A tudósok vizsgálják a jelenséget, és hajlanak arra a feltételezésre, hogy a páciensek „előző életeikből” feltűnő hipnotikus víziói nem mások, mint a kora gyermekkor vagy a fiatalkor elfelejtett és a fantázia által eltorzított képei.

Egy amerikai férfi a reinkarnációs hipnózisban kínaiul szólalt meg, és azt állította, mandarin volt évszázadokkal korábban. A hipnózist követő elemző vizsgálatban azonban kiderült, hogy másfél évesen New York kínai negyedében lakott, ahol a vékony falakon egész nap átszűrődtek a szomszédos kínai család életének hangjai. Megtanulta a kínai szavakat, ám az évek során elfelejtette őket.

(lóránth)