Kereszt, életfa és svasztika – titokzatos szimbólumaink
Ez azért is érdekes, mert az egyiptomi kultúra nagyon gyorsan fejlődött, a feltételezések szerint valamely azt megelőző kultúra örököse (Atlantisz?), tehát az életfa szimbóluma még régebbi is lehet.
Ha a szimbólumok jelentése ilyen ősi, és mégis hat az életünkre és működik (ezt a modern tudomány folyamatosan bizonyítja), akkor vajon jogosan kérdőjelezzük meg a nagy szimbólumrendszerek működését? Ilyen nagy szimbólumrendszer az asztrológia, a Tarot (helyesen ejtve: Taró), a szám- és betűszimbológia. Ez utóbbit használjuk grafológia néven, de nem vesszük tudomásul, hogy működése az ősi szimbólumokon alapul, csak azt látjuk, hogy működik.
Fehér foltok
Mellékesen: az ember megismerésére irányuló tudományokban rengeteg a „fehér folt”, amennyiben az ortodox tudományos felfogással gondolkozunk: nos, a szimbólumok akkor maradnak számunkra rejtve, ha nem vagyunk nyitottak a világ számára. A hagyományos tudomány azért mond csődöt a szimbólumok értelmezésénél, mert a szigorú racionalitásos kiindulási alap képtelen arra, hogy elvonatkoztasson. Képtelen arra, hogy egy szimbólumban ne egy vallási vagy valamilyen népi kitalációt, hanem egy tértől és időtől független kapcsot (eredeti jelentése szerint: „szimbolon”, görög főnév „összevetést”, latinul „szimbolum”, átvitt értelmében „lényegi összetartozást” jelent) lásson, mely minket, embereket tehetne egységgé (és melyre számtalan utalást találhatunk). Ebből következik, hogy az ősi szimbólumok és a modern, parapszichológiai felfogású információs mezők közötti kapcsolat jelentős. E kapocs felismerése alaposan megbolygathatná világképünket.
Szemléletformáló szimbólumaink
Az ősi szimbólumok beillesztése a modern tudományokba (grafológia, pszichológia és mivel ezek interdiszciplináris tudományok, ezért mindaz, amit érintenek) nemcsak a tudományos felfogásra lenne hatással, hanem a vallási nézeteinkre is! Például ha elfogadjuk, hogy a kereszt jelentése, információtartalma egy ősi lenyomat a pszichében, akkor a kereszténységben is más jelentéssel bírna, nem csak Jézus megfeszítésének az eszközét látnák benne (nem csak a kereszt kapcsán lehetne hasonló összefüggéseket feltárni, példák sokasága van még). A tudományok érdeklődése a szimbólumok iránt alátámasztani látszik ezt a gondolatot.
A szimbólumok kapcsán igen sok elképzelés, elmélet és vita van. Ennek ellenére fontos, hogy megpróbáljuk értelmezni őket, mivel az élet egészére hatással lehetnek. A nagy vallásokról, a tudományokról és ezeken keresztül az egész világképünkről változhat a felfogásunk a szimbólumok felfedezése, megismerése kapcsán.
Csalami Gergely
parapszichológus
(Forrás: Harmonet)