A gyógynövények és az asztrológia (2.)
A Kos jegy jellemzői
Most pedig lássuk közelebbről a Kos jegy bemutatását, pár szóban.
Uralkodó bolygója: Mars.
Testrész: fej az arccal együtt, kivéve az orr.
Szerv: szemek.
Csontok: koponya komplett csontozata (kivéve az orrcsontot).
Izmok: fej- és arcizomzat.
Idegek: nagyagy és a fej összes idegei.
Erek: halánték-ütőerek, a fej visszerei.
Másodlagos hatással van: ágyék, vese környéke, bőr, vesék, a gyerekeknél a hólyag, terhes anyáknál a méh, ágyékcsigolya, ágyékizom, vazomotorikus rendszer, véredény és veseidegek, suprarenalis (mellékvese), renalis (veséhez tartozó), lumbalis (ágyéki) ütőerek és visszerek (Mérleg).
Elemi tulajdonságai: forró és száraz.
Kos aszcendens: nagy életerő, ellenálló test.
A Kos aszcendensű szülött sokat tehet egészségi állapotának jobbításáért a következő egyszerű szabályok megtartásával.
Mindennap kielégítő mennyiségű alvásról kell gondoskodnia. Szellemi pihenésre elegendő mennyiségű időt kell szánnia. Kerülnie kell az agy megerőltetését és minden izgatószert.
Jellemzője: a tevékenység.
Elsődleges betegséghajlam: A fej és a nyak betegségei, fog- és fejfájás, idegzsába, szédülés, epilepszia, ájulás, szélütés, agyhártyagyulladás, kiütések, neuralgia, kóma, transzállapot, diabetes insipidus.
Másodlagos betegséghajlam: fájdalmak a vesében, cukorbetegség, álmatlanság, urémia, öntudatlanság, emlékzavarok. húgysavfelgyülemlésre való hajlam, húgykő, vesekő, nehéz vizelés, vesegyulladás, ágyékfájdalom, izosztreuma, bőrbetegségek – ekcéma, nedves bőrkiütések (Mérleg)
Ősminőségek az asztrológiában
Mielőtt rátérnék a Mars bolygó rövid ismertetésére, egy kis fogalommagyarázat az asztrológiában általánosan használt ősminőségek címszóhoz. Az egyes bolygóknál feltüntetett ősminőségeket számokkal jelöljük (például a Marsé 2,5 meleg és 3,0 száraz), a számok a minőségek egymáshoz való viszonyát jelzik (a fenti példánál maradva és egymáshoz viszonyítva: a melegből egy kicsit kevesebb, a szárazból egy kicsit többet jelez a Mars).
Meleg: éledés, eleven erő, szervi mozgás, terjeszkedés, centrifugális mozgás, erőt adó elv.
Nedves: anyagosodás, az eleven erő tárolása és szétosztása a szervi folyadékok által, a meleg partnere a nemzésnél, ellazulás, feszültségmentesítés, alakíthatóság.
Száraz: a szervi erők sűrítése, feszítés, az ingerlékenység fokozása (meleggel gyúlékonyabb, hideggel idegesebb).
Hideg: be- és összehúzódás, centripetális mozgásfolyamat, mindennemű gyűjtés, az égési folyamat lassítója és vele az organikus meleg és elevenség csökkentője, az anyagcsere-folyamatok elfojtója.
Meleg-nedves: mozgás, táplálkozás, megújulás, szaporodás, élet.
Hideg-száraz: az anyagcsere képződmények lekötése, tartása, összehúzódás, megkövesedés, Halál.
Meleg-száraz: az élet túlhajtottsága, organikus túlmelegedés, túlerő, anyagcsere.
Hideg-nedves: túlzott vonzódás a vizenyős és fehérjetartalmú anyagokhoz, kimondottan limfatikus testalkat, túlzott nyálkaképződés és az anyagcsere-folyamat lazítása.
Meleg-hideg, illetve nedves-száraz: változó elerőtlenedés és feloldódás.