Lépjünk kapcsolatba végtelen bölcsességünkkel! (1.)
Számtalan könyvet elolvastam, több tucat önismereti, bőségteremtő, pozitív gondolkodás tanfolyamon részt vettem már, meditálok/jógázom/reikizek, fejlesztem magam, de még mindig nem élem azt az életet, amit szeretnék. Ismerős a helyzet? Sokan, akik elkezdik életükben megvalósítani a pozitív gondolkodás gyakorlatát, legyen szó bármilyen önfejlesztő, spirituális vagy egyéb irányzatról, időről-időre szembesülhetnek azzal, hogy mégsem érik el a vágyott vagy ígért eredményeket.
Ennek természetesen rengeteg oka lehet, ami a helyzettől, a személytől és az alkalmazott módszertől egyaránt függ. Számos esetben a saját magunk által kialakított értékrendek, a családból hozott minták, téves észlelések és a másoktól elfogadott hiedelmek felelősek a sikertelenségünkért. Ezeknek sokszor nem is vagyunk tudatában, mivel többnyire a tudatalattinkból irányítanak. E cikkben arra keressük a választ, hogyan lehet ezeket a téves „programozásokat” átalakítani a számunkra legfőbb jó érdekében.
Hogyan alakítjuk ki a világról alkotott elképzeléseinket?
Benyomásaink, megfigyeléseink alapján a tudatos elménk hitrendszereket alkot, amelyek hiedelmekké, rögeszmékké, berögzült elképzelésekké válhatnak. Ezek közül számosat persze otthonról hozunk, hiszen kezdetben a szüleink, nagyszüleink, később pedig a társadalom, az iskola, a munkahelyek hitrendszereit kapjuk készen. Ezzel nincs is semmi baj, hiszen így tartható fenn az emberi élet folyamatossága, az előző generációk által felhalmozott tudás, továbbá az egyszerűsítés, kategorizálás nélkül rendkívül bonyolulttá válna akár egy szem almát is megvásárolni.
A probléma ott kezdődik, amikor olyan dolgokban kezdünk el hinni, ami nem a mi javunkat szolgálja, például, ha a szüleink belénk sulykolják, hogy „a mi családunkban mindenkit a daganat visz el” vagy „kislányom, a férfiak mind csak azt akarják”, vagy „a gazdagok mind tisztességtelenül szerezték a vagyonukat”. A példákat a végtelenségig lehetne sorolni, biztosan mindannyian vissza tudunk emlékezni olyasmire, amit unásig ismételt valaki a környezetünkben. A fogékony éveinkben másoktól hallott elképzelések különösen jó eséllyel válnak sajátunkká, még akkor is, ha egy-egy ilyen romboló kijelentés csak egyszer hangzott el, de érzelmileg túlfűtött helyzetben, amikor sérülékeny állapotban voltunk (például vita hevében: „Te mindent elrontasz!”) És hogy még tovább bonyolítsuk a helyzetet, sok hiedelmünk még ennél is trükkösebben úgy alakul ki, hogy észlelünk, látunk egy viselkedésmintát, amit valamilyen okból kifolyólag követendőnek könyvelünk el tudat alatt. Például akarva-akaratlanul is másolhatjuk a saját szüleink személyiségét felnőttkorban, sokszor még akkor is viselkedhetünk úgy, ahogy pont nem akartunk, amikor már tudatosan törekszünk arra, hogy „márpedig mi másként csináljuk”.
Tehát egyáltalán nem mindegy, mit hallottunk, tanultunk másoktól, mit fogadunk el a minket érő számtalan impulzus közül, ezek épülnek be ugyanis a tudatalattinkba. A tudatos elménk pedig pontról pontra végrehajtja a tudatalattiban tárolt programokat, vagyis a gyakorlatban – a saját életünk révén – valósítja meg azokat. Így a tudattalan programjaink a sikeres élet érdekében tett erőfeszítéseink gátjaivá válhatnak: legtisztább szándékaink és legjobb tetteink ellenére is maradhatunk ugyanolyan szegények, magányosak, sikertelenek, boldogtalanok.
Természetesen arra nincs lehetőség, hogy megváltoztassuk a múltunkat és kitöröljük a bántó, sértő, mondatokat, korlátozó emlékeket, de arra igen, hogy a hozzájuk társított érzelmeket meggyógyítsuk, tiszta szívből megbocsássunk és a negatív hiedelmet pozitívval helyettesítsük – MOST.
Ahhoz tehát, hogy igazán azt az életet élhessük, amire a szívünk mélyén vágyunk, először is célszerű feltérképezni, tetten érni ezeket a programokat. Ehhez elég tüzetesen végignézni a saját életünket: hol tartunk most, kik vagyunk, szeretjük-e az életünket, elégedettek és boldogok vagyunk-e, milyen a munkánk, a párkapcsolatunk, a családi, közösségi életünk, a pénzhez való viszonyunk. Az az élet, amit jelenleg élünk, pontos tükörképe annak, mit hiszünk el önmagunkról és a világunkról.
A következő lépés pedig az, hogy kitakarítjuk a tudatalattiból a korlátozó, esetleg romboló hiedelmeinket valamilyen módszerrel. Erre számos jó megoldás létezik, használhatunk különféle meditációs anyagokat, tisztító eljárásokat, elengedő szertartásokat stb. Az egyik leghatékonyabb módszer a spirituális választerápia, amely pontos és összehangolt kutatás révén képes feltárni és kitisztítani a negatív energiák és programok bármely fajtáját egészen a probléma gyökeréig.
Tartsuk szem előtt, hogy a tartós eredményhez nemcsak a tisztításra van szükség, hanem teljes körű változtatásra és a tudatos erőfeszítéseinkre. A korlátozó hiedelmeink helyébe érdemes új, pozitív életszemléleten alapuló hiteket ültetni és a célunkhoz közelebb vivő elképzeléseket, szokásokat kialakítani. Emellett szükség lehet az érzelmeink meggyógyítására, különösen, ha bármilyen traumatikus, megrázó élményben volt részünk, hiszen az érzelmi egyensúly nélkül nehéz a vágyott életet a fizikai síkon megvalósítani.
Folytatjuk…
Kolontár Elvira