Kirtan, a gyógyír (2.)

A kirtan gyakorlásánál, érdemes beszélni az önismeretet elősegítő íratlan szabályokról, praktikus viselkedési, gondolkodási formákról és a személyiséget fejlesztő gyakorlatokról.

Mindezeket a legjobban három szerepen keresztül ismerhetjük meg, melyeket a cikk első részében már említettem (vezető, követő, kísérő).

Tudatosság

Mindhárom szerepnél fontos a tudatosság. Bármelyik szereplőként is kirtanozunk, akkor tanulhatunk a legtöbbet, ha közben figyeljük érzéseinket, gondolatainkat. Az is hasznos, hogy jól érezzük magunkat, mialatt énekelünk, de fejlődni, tanulni, gyógyulni akkor fogunk, ha folyamatosan figyelemmel kísérjük reakcióinkat. S ha valami irritál, bosszant, idegesít, megvizsgáljuk, hogy mi lehet a háttérben.

Például, ha lassúnak érezzük a többiek tempóját, kérdezzük meg magunktól: hova rohanok, mit siettettetek? S a nagy kapkodásban nem hagyok-e ki valamit? Ha monotonnak tűnik a zene, kérdezzük meg: miért hiányolom annyira a változást, vibrálást? Mi zavar az állandóságban? Ha a saját ritmusunk más, érzékeljük magunkon, hogy rá próbáljuk-e erőltetni másokra az akaratunk? Miért nem hagyjuk magunkat vezetni? Ha zavar, hogy valaki hamisan énekel, gondolkodjunk azon, miért nem tűrjük a hibákat? Elfogadjuk-e a saját tökéletlenségünket és megbocsátunk-e másoknak, illetve magunknak a tévedésekért? Mérlegeljük, tudunk-e elég támogatóak lenni, és azt, hogyan tudnánk igazi támasszá válni?

A követők

A kórus tagjai, akik visszaismétlik a kirtan szövegét, dallamát. Először nézzük ezt a szerepet, mert kezdetben a legtöbben ebben a helyzetben próbálják ki a kirtan éneklést. Ez tényleg követés, nem a saját belső ritmusunkat, hanem a vezetőét követjük, tartjuk a tempóját. Ezzel alázatot gyakorolhatunk, és mások belső sebességének átvételét tanulhatjuk meg.

A vezető nem mindig rutinos. Ne bosszantsuk fel magunkat ezen, vagy ne nevessük ki! Nehéz feladat egyedül előénekelni egy csapatnak. Próbálja ki, aki meri! Magunknak ártunk, ha bosszankodunk, és a vezetőnek sem segítünk. Támogatni kell őt, és nem ellene dolgozni. Ez a türelem, elfogadás és támogatás gyakorlata is.

Nyugodtan engedjük ki a hangunkat, de ne nyomjunk el másokat. Ha még bizonytalanok vagyunk a szövegben, dallamban, akkor halkan, finoman énekeljünk. Nem baj, ha hamiskás lesz, támaszkodjunk a többiek hangjára, és az majd magával ragad. Ha már biztosak vagyunk, énekeljünk bátran, tiszta szívből, teljes tüdőből, de ne ordítsunk, ne erőszakoljuk meg a torkunkat, ne feszítsünk.

Engedjük rá magunkat a zenére, feküdjünk rá, mit egy hullámra. Élvezzük, de ne menjünk a hullámok ellen, érezzük, ahogy sodródunk, ahogy a muzsika irányít. Most nem nekünk kell dönteni, vezetni. Csak élvezzük! Ne próbáljunk meg kitűnni, kiemelkedni, ez közösségi cselekvés. Ne legyen ez magamutogatás, erősítsük, támogassuk a többieket, és élvezzük az ő rezgéseiket. S ha megérezzük a közösség erejét, rájövünk, hogy mennyivel hatásosabb, hatékonyabb az egyedüli, magányos megszólalásnál.

A vezető

Az a személy, aki előénekeli a dalt, irányítja az éneklést, akit visszaismételnek. Érdemes néhány gondolatot átnéznünk erről a szerepről is, hiszen a kirtan csoportokat sokszor nem egy személy vezeti, hanem bárki kipróbálhatja magát.

Ez a tevékenység felelősség: olyan dalt kell választani, amely nemcsak a saját kedvünket szolgálja, hanem a követőkét is, és a helyzetnek is megfelel. Irányítani kell az embereket, ezzel egy időben hangulatot, jó légkört kell teremteni.

Alapfeltétel a pontos dallam- és szövegtudás. Rutinos énekesek állítják, hogy a 120 százalékos tudás segít csak a lámpaláz, a drukk legyőzésében és a rendszeres gyakorlás. Sem bent, sem kint, kint is, bent is egyszerre – a magunkba merülés és a kifelé figyelés egyformán fontos. Bármelyik felé eltolódunk, a hatás gyengül – és az élvezet is. A jó vezető képessége az erély és a rugalmasság. El kell dönteni, mit szeretnénk, hányszor énekeljük, mit ismétlünk, de fontos az alkalmazkodás az alakuló tempóhoz, hangulathoz. Az éneklés kezdetekor érdemes a szöveget dallam nélkül érthetően, artikuláltan elmondani. Ezt külön is érdemes gyakorolni, mert az első megszólalás mindig nehéz.

Fontos a ritmusérzék, ami remekül fejleszthető. Metronómmal kiválóan lehet gyakorolni a tempótartást és -gyorsítást. Ha tudatosan készülünk erre a szerepre, érdemes felvenni és visszahallgatni, amit énekelünk, egészében, a szöveg elmondásával, tempóval, tapssal, elejétől a végéig.

Nehéz egyszerre hangszeren játszani és énekelni is. A ritmushangszereket nem is nagyon ajánlom, mert ez vájtfülű, zseniális ritmusérzékű muzsikusoknak is nehéz feladat. Ha vezetőként hangszert választunk, megfelelő lehet a harmónium vagy a gitár.

A kísérő, kísérők

Ők azok, akik hangszeres kísérettel támogatják a vezetőt. Lehet ez harmónium, lehetnek dobok, csengettyűk, apró ritmushangszerek, de gyönyörűen illeszkedik a furulya, a gitár, a hegedű is.

A kísérő nem veheti át a vezetést, még akkor sem, ha úgy érzi, nem jó a tempó. Támogatja a vezető által diktált dallamot, ritmust. Stabilan, biztosan adja az ütemet, hogy ha a vezető vagy a követők eltévednek is egy-egy pillanatra, az ő támogatásával visszataláljanak. Igazodik a vezető hangerejéhez, nem nyomja el, hanem támogatja, erősíti, hogy bátran ki merje ereszteni a hangját. A jó hangszeres kíséret emeli a hangulatot, átveszi, erősíti a vezető és a kirtan erejét. Kiszolgálja a zenét.

Ha szeretné megtapasztalni a kirtan erejét, a Satyananda jóga irányzat hazai képviselői rendszeresen összegyűlnek énekelni, de a krisnások és a Sívananda jógások is gyakorolnak kirtant. Ha csak hallgatni szeretné, Laár András Tündérzene felállása is gyakran játszik bhadzsanokat, kirtanokat, s ma már mondhatjuk, hogy rendszeresen jár koncertezni Magyarországra Deva Premál kiemelkedő spirituális énekesnő is. Krishna Das, Jagjit Singh, Jai Uttal, Snatam Kaur spirituális lemezei is beszerezhetők.

Láthattuk tehát, hogy a kirtan éneklésben rengeteg tanulási lehetőség van, többek között az önismeret, alázat, fegyelem, rugalmasság, türelem, tolerancia elsajátítása, gyakorlása. Remekül fejleszthető a ritmusérzék, a hallás, a koncentrálás, az igazodás, az érzelemkezelés. Kiváló módszer a gyógyulásra, gyógyításra, spirituális fejlődésre. S nem utolsósorban felemelő élmény. Érdemes kipróbálni!

Andolan
életmód- tanácsadó és terapeuta
természetgyógyászat

További információ:
www.satyananda.hu
www.devapremalmiten.com
http://nilamani.uw.hu/main.php?valasz=iranyzatok
http://en.wikipedia.org/wiki/Kirtan
http://www.sivananda.hu/ananda_kirtan_zene.php
http://www.spiritsound.com/toning.html
http://www.satyananda.hu/ujsag/2010-10-ujsag.pdf