Elég erősek a kapcsolati csatornái?
A boldogság kulcspontja, hogy közel érezzük magunkat másokhoz. Ha közel érezzük magunkat valakihez, már maga az, hogy az ő társaságában vagyunk, természetes, pozitív értékkel bír. Ha elveszítjük ezt a bensőséges érzést egy kapcsolatban vagy barátságban, az zavarba ejtő és fájdalmas lehet. Jó hír, hogy a bensőséges érzés ápolható.
Szoros kapcsolatok kialakítása nem karma, művészet
A művészet kapcsolati csatornáink megerősítéséből áll.
Akkor érzünk valakit magunkhoz közelinek, ha egy vagy több kapcsolati csatorna nyitva van köztünk. Csatorna alatt ne arra gondoljunk, hogyan kommunikálunk egymással – személyesen, e-mailben, telefonon vagy bármely más módon. Valami alapvetőbb dologról van szó.
Mindannyian rendelkezünk természetes kommunikációs csatornákkal, melyek közelséget teremtenek. Íme, az öt legfontosabb:
Fizikai csatorna
A fizikai érintés egy csecsemő elsődleges kapcsolati csatornája. Kisbabaként akkor vagyunk a legboldogabbak, amikor a szüleink ölbe vesznek és ringatnak, s bőrünk összeér. Felnőtt életünk során biztonság- és komfortérzetet merítünk a másokkal való fizikai közelségből. Az érintés teljes hiányának akár nagyon komoly következményei is lehetnek.
Érzelmi csatorna
Van, hogy azért érezzük közel magunkat egy másik emberhez, mert érzelmileg egy hullámhosszon vagyunk. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy a másik ember különösen empatikus. Tény, hogy az empatikus emberekhez általában mindenki jobban vonzódik.
Intellektuális csatorna
Van olyan barátja, akivel erős szellemi kapcsolata van? Nagyon inspiráló tud lenni, ha találunk egy olyan barátot, akivel megoszthatjuk a gondolatainkat.
Társadalmi csatorna
Nem szabad elhanyagolni a közösség összetartó erejét. Mindannyian tartozunk valamilyen közösségbe. Ilyen közösség lehet a családunk, a munkahelyünk vagy egy internetes fórum, amelynek tagjai vagyunk.
Spirituális csatorna
Ezt a fajta bensőségességet nehezebb elmagyarázni. Annyi azonban elmondható, hogy ezt a típusú közelséget az eredményezi, ha valakivel együtt haladunk egy spirituális ösvényen. És ez igen mély kapcsolatot eredményez.
Bensőségesség erősítése
Ha megfigyeljük az előbb felsorolt öt csatornát, egyértelmű, hogy akkor érzünk valakit a legközelebb magunkhoz, ha minden csatornán keresztül kapcsolódunk. Ez elég ritka eset. A kapcsolataink legtöbbször néhány csatornán keresztül zajlanak. Nagyszerű dolog viszont, hogy ha növekszik bennünk a kapcsolódás érzése, nagy valószínűséggel a másik ember is közelebb érez magához bennünket.
Néhány egyszerű tipp a kapcsolati csatornák erősítésére:
Nyissunk meg több kapcsolati csatornát.
Vegyünk egy példát. Számos emberrel kapcsolatba kerülök a munkám során az interneten keresztül. Jó intellektuális kapcsolatom van néhány netes barátommal. Ez azért van, mert a virtuális világban az intellektuális csatorna dominál. Tegyük fel, hogy szeretném elmélyíteni a kapcsolatomat egy ilyen baráttal. Hogyan lássak hozzá? Egész egyszerű, nyissunk meg egy másik kapcsolati csatornát. Például elkezdhetek vele közvetlenebb stílusban, erősebb érzelmi felhanggal levelezni (érzelmi csatorna), vagy meghívhatom, hogy csatlakozzon egy közösségi csoportomhoz (társadalmi csatorna).
Érdeklődjünk erősebben mások iránt
Közelebb érezzük magunkat azokhoz, akiknek többet tudunk az életéről, gondjairól, örömeiről, reményeiről. A mélyebb egymásra figyelés a bensőségesebb érzés csodálatos módja.
Legyünk kedvesek
A kedvesség a közelség érzését kelti – akár adunk, akár kapunk. Ha például megengedjük egy autónak, hogy besoroljon elénk az araszoló csúcsforgalomban, az intés, melyet köszönetképpen egymással váltunk, melegséget és közelséget teremt.
Öleljük meg azokat, akiket szeretünk
Az ölelés a kapcsolódás kifejezésének csodálatos módja. Gyakoroljuk szeretteink és barátaink ölelését. Öleljük őket legalább egy lassú be- és kilégzésnyi ideig.
Ha kipróbáljuk ezeket a tippeket, látni fogjuk, hogy némelyik könnyebbnek tűnik számunkra, másik nehezebbnek. Először fókuszáljunk azokra, melyekben jók vagyunk, majd tágítsuk a kört – lépésről lépésre.
A kapcsolódás érzése a boldogság lényeges eleme
Néha szükség van rá, hogy megálljunk, és elgondolkozzunk az érzéseinken. Két fontos kérdés: „Hogyan érezhetem magam még közelebb a szeretteimhez?” és „Hogyan tehetek barátommá valakit, akit kedvelek?”
Ne jöjjünk azzal, hogy túl elfoglaltak vagyunk. Ez csak kifogás. A kapcsolatteremtésnek semmi köze az időhöz. Az egyetlen dolog, amit tennünk kell, hogy meleg szívvel a másik emberre fókuszálunk. Csak arra kell figyelni, hogyan érez a másik ember, és milyen az élete.
Hadd legyen a másik ember az univerzumunk középpontja – akár csak egy pillanatra is.
(Forrás: Are Your Relational Channels Strong Enough? Angolból fordította: Harrach Orsolya)