Olvassunk a szemekből (1.)

Irisz a szivárvány görög istennője, róla kapta nevét a szem szivárványos felszíne és az azt vizsgáló korszerű diagnosztikai módszer. Az íriszdiagnosztika az emberi szervezet egészségi állapota meghatározásának módszere a szem szivárványhártyájának (íriszének) alapján.

A szem szivárványhártyája egy sajátságos képernyő, amelyen a szervezet minden rendszerének funkcionális állapota látható. A szivárványhártya rengeteg idegvégződésből áll, amelyek szoros kapcsolatban állnak a belső szervek végződéseivel, minden szerv és minden rendszer idegszálalainak kötegei a szivárványhártya meghatározott helyére futnak ki, belőlük határozható meg az adott rendszer vagy szerv állapota. Speciális térképek léteznek, amelyek megmagyarázzák, a szivárványhártya melyik területén található az egyik vagy másik szerv vagy rendszer vetülete.

Mire jó az íriszdiagnosztika?

Az íriszdiagnosztika segítségével:

  • meghatározható a szervezet összes rendszerének funkcionális állapota
  • kimutatható a genetikai hajlam az egyes betegségekre
  • meghatározható a páciens pszichoemocionális állapota, a neurotikus és pszichoszomatikus betegségekre való hajlam
  • kimutathatóak a szervezetben a „gyenge” helyek, a rosszul működő rendszerek vagy szervek, akár vele születettek, akár szerzettek
  • kimutathatóak a szervezetben a patológiai gócok és a még alvó fertőzési gócok
  • megfigyelhető a szervezetben a patológiai folyamat előrehaladása

Nem mindentudó

Az íriszdiagnosztika segítségével sem lehet mindent megállapítani. Ha a szervben vagy rendszerben valamilyen zavar lép fel, a szivárványhártyán minden esetben változások mennek végbe, függetlenül a zavar jellegétől. Trauma, gyulladás, degeneráció, onkológia – mindezek a patológiai folyamatok a szemhártyán hasonló jeleket hagyhatnak, hiszen elsősorban a szervek funkcionális változásai tükröződnek rajta, nem pedig az ezeket kiváltó okok.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy az íriszdiagnosztika kevésbé informatív vagy haszontalan. A funkcionális változások időben történő kimutatása és a részletesebb diagnosztika lehetővé teszi a specifikus szakemberek számára, hogy teljes, hiteles betegségképet kapjanak, és a betegséget korai stádiumban semmisítsék meg.

Vizsgálati eszközei

Az iridoszkóp vagy réslámpa egy nagyító üvegekből és fényforrásból álló speciális műszer, amely lehetővé teszi a szemhártya részletes átvizsgálását. Létezik hordozható iridoszkóp is.

A digitális videokamera és ESzDIZ számítógépes program, az úgynevezett komputer íriszdiagnosztika, automatikusan felismeri a szivárványhártyán az összes változást.

Hogyan történik egy íriszdiagnosztikai vizsgálat?

A szivárványhártya közepén található pupilla a megvilágítástól függően kitágul (ha sötét van) és beszűkül (ha világos van). Az íriszdiagnosztikát irányított fény alatt végzik, ilyen körülmények között a pupilla maximálisan beszűkül, kinyitva ez által szinte a teljes szivárványhártyát. Ez segít a szakembernek a pontosabb diagnózis felállításában. Ha a szervben vagy rendszerben probléma lépett fel, ez rögtön láthatóvá válik a szem szivárványhártyáján.

A kézi íriszdiagnosztika végzésekor az iridoszkóp segítségével a szivárványhártyát egy szokványos fényképezőgéppel lefényképezik. Komputeres íriszdiagnosztika végzésekor a megfigyelő és megörökítő funkciót a videokamera veszi át.

(Folytatjuk)

(Forrás: www.beautynet.ru, oroszból fordította Bajkovné Erdész Mária)