Beszélgessünk, magzatom!
Egyre több várandós kismamához eljutnak az információk az anya és a magzat kapcsolatának analíziséről és annak hatásairól. A módszer közelebb hozza egymáshoz az anyát és a babát, lehetőség, amely megkönnyítheti az anyává válás folyamatát, könnyebb szülést eredményezhet, és segít felismerni, tudatosítani olyan nehézségeket, amelyek a megszületés után befolyásolnák gyermekünkkel való kapcsolatunkat vagy hatással lehetnek a várandósságra – és nem utolsósorban segít felderíteni és felismerni rejtett érzéseinket.
Az anya nem csak a testét adja gyermekének, lelkét is a magáéból építi fel. (Kodály Zoltán)
A módszert, amely egyaránt hatással van a babára és az anyára, Hidas György és Raffai Jenő dolgozta ki 1996-ban. Az anyának mélyítheti önismeretét amellett, hogy a fennálló kétoldalú kommunikáció miatt anyai érzései már a korai időszakban kifejlődhetnek, tudatosabbá teszi a folyamatot, amelynek során a nőből anya lesz, a baba pedig az intenzív kapcsolódás, a rá irányuló tudatos figyelemnek köszönhetően boldog lesz. Ő az első perctől kezdve hall, érez, tapint, ingereket dolgoz fel, jelzéseket küld, válaszol – létezik. Minden külső-belső információ eljut hozzá, szűretlenül, a maga nyers valójában, és ezek feldolgozásában segíthetünk neki azzal, hogy biztosítjuk a figyelmet, felkészítjük a rá váró vizsgálatokra, éreztetjük vele, hogy az ő érzései nagyon fontosak, és már most gyakoroljuk a ráhangolódást, megismerését.
Az ember társas lény, szeret beszélgetni, szereti, ha meghallgatják és jelzéseire van reakció. A picike magzat ugyanilyen! Vágyja a figyelmet, az információk megosztását, boldogan részt vesz mindenben a maga módján: hallgatva, figyelve, érezve, jelzéseket adva. Emellett anyukája minden rezdülését érzi, osztozik az ijedtségben, félelmekben, szorongásokban, de a boldogságban, örömökben is, így jól érzi magát, ha anya is, és feszeng ő is, ha az anya ideges, stresszes. A kapcsolatanalízis során megtalálhatja lelki békéjét az édesanya, rátalálhat a megoldásaira, válaszaira, és ez a belső béke a kisbabára is kifejezetten jó hatással van.
Intenzív érzés, érzelem
A „kapcsolatanalízises” babák nyugodtabbak, kommunikatívabbak, születésük gyorsabb, könnyebb, lelkiállapotuk kiegyensúlyozottabb. Természetesen nagyon jó hatással van a babára, ha édesanyja simogatja a pocakját, szólítja magzatát mindennap, de a kapcsolatanalízis során történő kapcsolatfelvétel intenzívebb. Intenzívebbek lehetnek az érzelmek, érzések, képek, emlékek jöhetnek fel az anya múltjából, tudatalattijából, születéséről, amelyekkel dolgozni kell. Az analízis plusz pozitív eleme, hogy abban az alatt az idő alatt csak kettejükre figyelnek, nincs figyelemelterelő házimunka, bevásárlás, rohanás. Ezen a mentális úton segítséget lehet nyújtani fizikális problémákra is, mint amilyen pl. idő előtti pocakkeményedések, a méhlepény öregedése, a farfekvéses baba befordítása, fel lehet készíteni magzatvíz-mintavételre stb.
Ez nem varázslás és mágia! A kapcsolatanalízisben nem maradhat el az anya munkája. Soha nem az anya helyett dolgozunk, hanem az anyával. Probléma esetén az okok feltárása és a mentális síkon való beavatkozás együttesen hozhat eredményt. A kapcsolatanalitikus „csak” támogatója ennek a csodás belső folyamatnak, segít megtalálni a rejtett erőforrásokat, segít a felismerésben, aktívan figyel az édesanyára, kíséri őt az útján egészen a szülésig.
Mivel a kapcsolatfelvétel során nem pusztán a babával, hanem a méhvel is felvesszük a kapcsolatot, ez a módszer segítséget nyújthat inszemináció előtt vagy akár vetélések, sikertelen teherbeesés esetén, ha alapos kivizsgáláskor semmi fizikai eltérést nem találtak.
A kapcsolatfelvétel általában hetente egy alkalommal, 50 perces órákon zajlik – a kismama jelentkezésétől kezdve, akár az első héttől a szülésig. A legelső egy-két alkalom az ún. első interjú, ami egy alapos beszélgetés, ismerkedés, majd ezt követően a többi órán a kapcsolatfelvétel már jelentős részt kap. A kapcsolatfelvétel relaxált állapotban történik. A szülés előtt, a 37. héttől egy intenzívebb szakasz, a szülésre felkészítés zajlik, amely segíti a szülés folyamatát és az elengedést. Szülés után van még egy, az utolsó találkozó. Anyukák beszámolói alapján tudjuk, hogy a kapcsolatanalízises babák megszületésük után is igénylik a kommunikációt, így éberen figyelnek és „követelik” a nekik járó oly jogos figyelmet.
Szeretettel várom a jelentkező kismamákat!
Dobiné Olasz-Papp Nóra
transzperszonalis@gmail.com
Tanácsadás