Hatással lehetnek a mi életünkre is a történetekben szereplő karakterek

Miközben egy történetet olvasunk vagy nézünk, egyes karakterek helyzetébe annyira beleképzelhetjük magunkat, hogy ami velük történik, az a saját életünkre is kihatással lehet – derült ki az Ohio Állami Egyetem kutatásából.

Úgy tűnik, a kitalált, fiktív karakterek élete a mi életünkben is – ha csupán időszakosan is –, de szintén változásokhoz vezethet. Az Ohio Állami Egyetem kutatói szerint ugyanis mialatt egy kitalált történetet olvasunk, észrevehetjük, hogy ugyanazokat az érzelmeket, gondolatokat érezzük, mint a szereplő, vagy éppen ugyanolyan belső állapotba kerülünk. A kutatók ezt a jelenséget „experience-taking”-nek vagyis „tapasztalat-felvételnek” nevezték el.

Egy kísérletükből például az is kiderült, hogy amikor egy olyan karakterről olvastak, aki legyőzte az akadályokat, és elment szavazni, az olvasók maguk is valószínűbben elmentek a pár nappal későbbi valós választások során szavazni.

„A tapasztalat-felvétel hatékony módja lehet annak, hogy jó irányba változtassuk meg magatartásunkat vagy gondolkodásunkat” – fűzte hozzá Lisa Libby, a tanulmány társszerzője.

A szakértők azonban hangsúlyozták, hogy ez nem történik meg minden alkalommal, amikor egy filmet nézünk, vagy egy könyvet olvasunk, csupán akkor, ha teljesen belefeledkezünk a történetbe. Sőt, az sem árt, ha a karakter hasonlít hozzánk. „A tapasztalat-felvétel nagyon erős hatású lehet, mert az emberek észre sem veszik, hogy mi történik velük. Ez egy tudattalan folyamat” – magyarázta a kutató.