A boldog házasság titka a veszekedés?
Gyakran mondják, hogy jobb megbocsátani és felejteni. A pszichológusok szerint viszont a párkapcsolati problémák legjobb megoldása az, ha szabadon engedjük a magunkba zárt oroszlánt. A Tennessee Egyetem adjunktusa, James McNulty úgy véli, a konfliktuskerülés nehezteléshez vezethet. Egy indulatokkal teli, ámde őszinte beszélgetés rövid távú kellemetlenségei segíthetnek fenntartani a kapcsolat hosszú távú egészséges működését.
„Egyre több bizonyítékot találtam arra, hogy a nyugodtabb élethez kapcsolható gondolatok és viselkedésformák néhány ember esetében nagyobb nyomorúsághoz vezetnek – általában nekik van a legnagyobb szükségük segítségre a problémáik rendezéséhez” – mondta a kutató.
McNulty ezért elhatározta, hogy megvizsgálja a pozitív pszichológia lehetséges hátrányait. Némelyik nemrég végzett kutatás eredményeiből az derült ki, hogy a házasságon belüli megbocsátás gyakran nem várt negatív eseményeket idéz elő. „Egy kapcsolatban mindenki átesik azon, hogy a társa megbántja. Például felelőtlen pénzügyi döntéseket hoz, hűtlen, vagy nem segít. Ilyenkor mindenki maga dönti el, hogy megharagszik-e a párjára, vagy átsiklik felette.”
McNulty egy sor olyan tényezőt fedezett fel, melyek módosíthatják a nagylelkűség hatását, például a partner egyetértése, illetve a bántó viselkedés gyakorisága és súlyossága. „Az együttműködő emberek változtatnak szokásaikon, a nem együttműködők azonban többször fogják megbántani párjukat.” Ráadásul a harag fontos jelzője annak, hogy a bántó viselkedés nem elfogadható. „Ha tenni lehet azért, hogy megoldjunk egy problémát, ami egyébként ugyanúgy fennállna továbbra is, akkor hasznos lehet, ha időlegesen kilépünk a komfortzónából és veszekszünk egyet” – tanácsolja. Azt azonban hozzátette, hogy nem létezik egyedül üdvözítő módszer. „A döntések következménye mindig függ az adott helyzettől.”