Tényleg egyre butábbak vagyunk?
Tudósok arra figyelmeztetnek, hogy miközben a technológia egyre fejlődik, az emberek egyre butábbak lesznek (például gondoljuk csak végig: hány ismerősünk vagy rokonunk telefonszámát tudjuk fejből). Felmérésekből kiderült, hogy az angliai, dániai és ausztráliai emberek átlagos intelligenciaszintje az utóbbi évtizedben egyaránt csökkenő tendenciát mutat.
A New Scientist című lapban közzétett tanulmány szerint, a fenti jelenségre a legpesszimistább magyarázat az, hogy az emberiség elérte az intellektuális csúcsot, aminél többet már nem képes nyújtani. Még az 1930-as és az 1980-as évek között mind az Egyesült Államokban, mind a háború utáni Japánban, mind Dániában néhány pontnyi növekedés volt kimutatható az emberek IQ-szintjében. A jelenség a „Flynn hatás” elnevezést kapta James Flynn után, aki szerint az intelligencianövekedés a jobb táplálkozásnak és a kedvezőbb életkörülményeknek volt köszönhető.
Egyes szakemberek szerint azonban, mára a fejlődő országokban kezd véget érni a „Flynn hatás”, így az IQ-szint is erős hanyatlásnak indul. Dr. Flynn szerint ezt a trendet egy jobb oktatási rendszerrel lehetne visszafordítani, de vannak, akik nem ennyire optimisták és úgy vélik, azért van egyre kevesebb intelligens ember, mert a tanult emberek kevesebb gyereket vállalnak, mint a tanulatlanok, így azután a jövőben még inkább többségbe fognak kerülni az alacsony intelligenciaszinttel rendelkezők.
Richard Lynn, az Ulster Egyetem pszichológusa például azt számolta ki, hogy ha a fenti folyamat ugyanígy folytatódik, 2050-re ismét átlagosan 1,3 ponttal alacsonyabb lesz az emberiség IQ-szintje. Dr. Flynn azonban abban bízik, hogy még ha az emberek tényleg egyre butábbá is válnak, a javuló egészségügyi körülmények és a fejlődő technológiák következtében előbb-utóbb mindenkinek kevesebb gyereke lesz, és akkor az arányok némileg helyrebillenhetnek, vagyis a probléma magától meg fog oldódni.