Milyen a jó esti mese?
Az ideális esti mese nyolc és fél perces, és szerepel benne sárkány, hercegnő, varázsló és tündér. A gyerekek 56 százaléka szereti, ha a mesélő a szereplőket elváltoztatott hangon szólaltatja meg, 25 negyedük pedig azt, ha eljátsszák nekik a történetet. A főszereplőnek végül természetesen le kell győznie a gonoszt, és boldogan kell élnie, amíg meg nem hal.
A felmérés eredményei pedig azt bizonyítják, hogy sokaknak jól jöhet ez az információ, mivel a szülők évente összesen egy hetet töltenek azzal, hogy megpróbálják elaltatni gyermekeiket.
Bár az ideális mesének, amely lehetőleg nyolc és fél perc hosszú, hagyományos elemeket, például várkastélyt kell tartalmaznia, a főhősnek a legmodernebb mobiltelefonnal és varázspálcával is kell rendelkeznie. A szereplők között szoros barátságnak kell szövődnie, és szükség van félelmetes pillanatokra is, amikor a főhős veszélybe kerül, vagy harcol a gonoszokkal. A főszereplőnek végül természetesen le kell győznie a gonoszt, és addig kell boldogan élnie, amíg meg nem hal.
A nyári táborokat szervező brit Butlin vállalat megbízásából készült felmérés arra is rávilágított, milyen nehéz a szülőknek elaltatni gyermekeiket a nyári szünet után, az iskolakezdéskor. 19 százalékuk egyetért abban, hogy az iskolakezdés a legnehezebb időszak az évben az altatás szempontjából. 51 százalék nyilatkozta azt, hogy ehhez a mesélést hívja segítségül, de a szülők nyolc százaléka attól tart, hogy nem elég jó a mesélésben. Öt százalékukat aggasztja az, hogy gyermekük unja az esti mesét, ezért a szülők 12 százaléka véli úgy, hogy gyermekük fektetése a nap legstresszesebb időszaka.
A felmérésben 2 000 szülőt és gyermeket kérdeztek meg, hogy kiderítsék, miért jár ennyi stresszel a fektetés, és hogy meg lehessen határozni a tökéletes esti mese formáját. Az édesanyák és édesapák évente 164 órát és 15 percet töltenek azzal, hogy megpróbálják elaltatni gyermekeiket, kilenc százalékuk pedig még fehér zaj készüléket is használt már csemetéje altatásához.
A gyerekek 56 százaléka szereti azt, ha a mesélő az egyes szereplőket elváltoztatott hangon szólaltatja meg, 25 százaléka pedig azt szereti, ha eljátsszák nekik a történetet. A szülők 54 százaléka nyilatkozta azt, hogy a mesélés a kedvenc kapcsolatépítési időszakuk gyermekükkel, és 27 százalékuk számolt be arról, hogy telefonon vagy Skype-on is mondott már esti mesét. 36 százalékuk ismerte be azt, hogy bűntudatot érez akkor, amikor nem mond esti mesét gyermeke lefektetésekor, két százalék pedig már relaxációs technikákat is kipróbáltatott gyermekével altatáskor.
Amikor a kutatók kedvenc mese elemeikről kérdezték az 1 000 hét éven aluli gyermeket, varázslatos és hagyományos elemeket, például várkastélyt, sárkányokat és hercegnőket választottak. 35 százalékuk szerint a sárkány nem maradhat ki a meséből, 32 százalékuk a tündérekre, 21 százalékuk a varázslókra, 17 százalékuk pedig egy fiatal főhősre esküdött. A legnépszerűbb azonban a várkastély volt, melyet a megkérdezettek 36 százaléka említett, 18 százalék pedig azt szerette leginkább, ha a mese egy varázslatos, kitalált országban játszódik, 10 százalék azt, ha mesebeli erdőben, 8 százalék pedig azt, ha az űrben játszódik.